Uczniowie SzkoÅ‚y Podstawowej nr 3 pracujÄ… nad biogramami sÅ‚ynnych koninian. Do poszukiwaÅ„ skÅ‚oniÅ‚ ich projekt „e-szkoÅ‚a Wielkopolska – Cyfrowa DzieciÄ™ca Encyklopedia Wielkopolan”, w którym bÄ™dÄ… uczestniczyli do czerwca 2015 roku. Na bohaterów swoich haseÅ‚ wybrali dwóch Andrzejów – Mosia i Majewskiego. Pierwszy z nich daÅ‚ siÄ™ poznać swoim biografom od praktycznej strony, zapraszajÄ…c ich na trzydniowe warsztaty filmowe do KoniÅ„skiego Domu Kultury.
DziÄ™ki tym spotkaniom poznali oni twórczość Andrzeja Mosia, który od ponad 30 lat jest instruktorem filmu, który przygotowaÅ‚ do pracy w tej branży kilka pokoleÅ„ koninian. Kieruje również jednym z najstarszych amatorskich klubów filmowych w Polsce – „Muza”, który w ubiegÅ‚ym roku obchodziÅ‚ 40-lecie dziaÅ‚alnoÅ›ci. Oprócz pracy z mÅ‚odzieżą Andrzej MoÅ› realizuje również wÅ‚asne dokumenty. InteresujÄ…ca dla uczniów byÅ‚a również historia jego przodków. Stryj instruktora, Ignacy MoÅ›, przez lata zbieraÅ‚ pamiÄ…tki i dokumenty po Henryku Sienkiewiczu. DziÄ™ki jego determinacji w 2001 roku w Poznaniu, powstaÅ‚o Muzeum Literackie imienia autora Trylogii. Wszystkie te fakty poznali uczniowie SP 3, którzy wziÄ™li udziaÅ‚ w przygotowanych przez niego prezentacjach w Kinie „Oczko” (10-12 lutego 2014).
GrupÄ… 24 encyklopedystów opiekuje siÄ™ dwóch nauczycieli: Kazimierz KazuÅ› i Roman BÄ…k, na których przypada po 12 uczniów, którzy podzieleni dalej na podgrupy opracowujÄ… po jednej nocie. W zajÄ™ciach w KDKu wzięła udziaÅ‚ drużyna pierwsza, która bÄ™dzie tworzyć również biogram koniÅ„skiego muzyka, pedagoga i prezesa KoniÅ„skiego Towarzystwa Muzycznego – Andrzeja Majewskiego. – ZaÅ‚ożeniem tego projektu jest wyszukanie przez dzieci dwóch interesujÄ…cych postaci, żyjÄ…cych lub nieżyjÄ…cych, zwiÄ…zanych ze swojÄ… gminÄ…. Może to być osoba urodzona w Koninie lub zawodowo z nim zwiÄ…zana, która wpÅ‚ynęła na życie kulturalne, spoÅ‚eczne, naukowe lub polityczne miasta – tÅ‚umaczy zasady „e-szkoÅ‚y Wielkopolskiej” jeden z opiekunów, Kazimierz KazuÅ›. – W projekcie bierze udziaÅ‚ aż 266 szkóÅ‚ z caÅ‚ego województwa, do encyklopedii redagowanej przez mÅ‚odych ludzi trafi w efekcie 1808 postaci. HasÅ‚a do cyfrowej encyklopedii 'MoÅ›', 'Majewski' tworzÄ… w naszej szkole: Jakub PawliÅ„ski, Marcelina Sobolewska, Paulina Hofman, Oliwia SwaciÅ„ska, Marcel BÅ‚ażejewski, Basia Tomczak, Piotr Waliszewski, Adam Orkowski, Zofia Szkudlarek, Sara Klonecka, Liliana Bartnik i Ola Drewnikowska – wymienia Kazimierz KazuÅ›.
Budowa haseÅ‚ bÄ™dzie odbiegaÅ‚a od encyklopedycznej tradycji. W ich tworzeniu można, a nawet należy użyć nowoczesnych technologii. Zawartość cyfrowej encyklopedii Wielkopolski bÄ™dÄ… stanowiÅ‚y notki, zdjÄ™cia, filmy wideo, prezentacje. Wszystkie materiaÅ‚y, z których bÄ™dzie skÅ‚adaÅ‚o siÄ™ hasÅ‚o, muszÄ… zostać przez dzieci udokumentowane źródÅ‚owo. – Pierwszy etap zakoÅ„czy siÄ™ w tym roku w maju, caÅ‚ość projektu – w czerwcu 2015. Tylko 20 zespoÅ‚ów uczniowskich z caÅ‚ego województwa zostanie za swoje prace nagrodzonych. UdziaÅ‚ przyniósÅ‚ już dzieciom i szkole sporo korzyÅ›ci. Grupa otrzymaÅ‚a do dyspozycji tablet i laptopa, ten sprzÄ™t zostanie już w szkole, na jej terenie zostanie też zainstalowane wifi. Ale przede wszystkim dzieci musiaÅ‚y poszukać bohaterów swoich haseÅ‚, a dziÄ™ki temu dotarÅ‚y do wielu informacji o mieÅ›cie. WzbudziÅ‚o to ich zainteresowanie lokalnÄ… historiÄ… i teraźniejszoÅ›ciÄ… w jej najróżniejszych przejawach, nauczyÅ‚o pracy w zespole, ugruntowaÅ‚o tożsamość, pokazaÅ‚o dobre wzorce. A kto wie, może dziÄ™ki temu to oni trafiÄ… na Å‚amy podobnej encyklopedii w przyszÅ‚oÅ›ci? – zastanawia siÄ™ opiekun poszukiwawczej grupy.
Dodajmy, że projekt „e-szkoÅ‚a Wielkopolska – Cyfrowa DzieciÄ™ca Encyklopedia Wielkopolan” jest finansowany w Programu Operacyjnego „KapitaÅ‚ ludzki”. Liderem projektu jest OÅ›rodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu wspóÅ‚pracujÄ…cy z samorzÄ…dami, Wielkopolskim Kuratorem OÅ›wiaty oraz innymi podmiotami. Partneruje mu również Ogólnopolska Fundacja Edukacji Komputerowej, która specjalizuje siÄ™ w realizacji projektów edukacyjnych w ramach EFS.
Fot. Marcin Oliński
Na zdjÄ™ciu, pierwszy plan od lewej: Kazimierz KazuÅ›, Andrzej MoÅ›, za nimi część pierwszej drużyny, która opracowuje
hasło encyklopedyczne: ANDRZEJ MOŚ.
Brawurowy debiut r..
Około 10 tys. zł..
Bardzo dobrze zaprezentowali siÄ™ w miniony wee..
Koncert Ewy Bem z ..
Dorośli widzowie ..