Jan Zemełka, obywatel Konina, znamienity mieszczanin, lekarz i filozof epoki renesansu obronił pracę doktorską na Uniwersytecie Padewskim 15 maja 1575 r. Niedługo minie 450 lat od tego faktu i z okazji tej rocznicy Towarzystwo Przyjaciół Konina zorganizuje sesję popularyzującą postać Zemeliusa, w której wystąpią znawcy tematu.
Rozprawa doktorska Zemeliusa liczyła 19 stron, nosiła tytuł „D.O.M.F. (Deo Optimo Maximo Facit) Problemata haec ec praecispius medicae facultatis doqmatibus decerpta”, co w tłumaczeniu z języka łacińskiego oznacza problemy nurtujące ówczesnych lekarzy. Podpisał ją: „a Joanne Zemelio Conino Polono publice disputanda proponuntur Patavii”. Jego doktorat wydał potomek słynnej rodziny drukarzy, Laurentius Pasquatus, który specjalizował się w publikowaniu prac profesorów i absolwentów Uniwersytetu Padewskiego.
Kopię egzemplarza, który ukazał się ponad 400 lat wcześniej w Padwie, odnalazł we francuskiej bibliotece koniński lekarz, bibliofil i regionalista, dr Janusz Sobczyński, zafascynowany postacią Zemeliusa. Przypuszczał wtedy, że oryginał może znajdować się gdzieś w bibliotecznych magazynach. Sobczyński zamknął je monografią pt. „Jan Zemełka (Zemelius) z Konina” (2006), pod wspólną redakcją, bo naukowo prowadził go wówczas wybitny badacz dziejów, Jerzy Łojko. Autor książki uzyskał w końcu potwierdzenie, że oryginał doktoratu Zemełki istnieje i znajduje się w archiwach Uniwersytetu Medycznego w Paryżu. Plany związane z reprintem przerwała niestety jego śmierć (zm. 2018 r.). Jego badania nad biografią Zemełki trwały 10 lat.
Z okazji tej rocznicy Jan Zemełka stanie się przedmiotem rozważań naukowych. W sesji poświęconej jego życiu i pracy wystąpią Jakub Łojko („Z badań nad rodziną Zemełków z Konina”), Michał Robert Czerniak („Ogród NMP. Program ikonograficzny kaplicy Zemeliańskiej”), Jerzy Łojko („Działalność zawodowa Jana Zemełki”), Tomasz Płóciennik („Inskrypcje związane z kaplicą Jana Zemełki w Koninie”), Michał Gruszczyński („Pamięć o fundatorze Janie Zemełce na Uniwersytecie Krakowskim”). Gośćmi specjalnymi spotkania będą m.in. ks. dr Tomasz Michalski i ks. dr Henryk Witczak.
W dniu sesji naukowej w Inkubatorze Aktywności Kulturalnej Dom Zemełki ukaże się także e-book na temat Zemeliusa. Autorami najnowszej publikacji na jego temat są Jerzy Łojko i Jakub Łojko, którzy napisali książkę pt. „Jan Zemełka z Konina i mieszczanin Kalisza (1539-1607) Fundacje stypendialne. Obrót kapitałowy”.
Jan Zemełka ur. się w 1539 r., zmarł w 1607 r. został pochowany w kaplicy kościoła pw. Świętego Bartłomieja Apostoła (fara), którą ufundował w 1595 r., nazywaną Zemeliańską. Sesja naukowa, którą poświęca mu Towarzystwo Przyjaciół Konina, rozpocznie się 15 maja o godz. 17.00 w sali wykładowej Inkubatora Aktywności Kulturalnej Dom Zemełki.
Na zdj. Skan strony tytułowej rozprawy doktorskiej Jana Zemełki. Arch. Biblioteki Medycznej w Paryżu
Najpierw wybór padł na Krzysztofa Majchrzaka...
Fuks Konin, zespół tańca z Konińskieg..
Wszystko zaczęło się od „Lalki” Wojciech..
Damian Marzol bboy Damiano z Konińskiego Centr..
Prawie 30 bboys & bgirls z Body and Soul wz..