f Przyjaciele Konina i Zemełki organizują sesję naukową - Koniński Dom Kultury

Jan Zemełka, obywatel Konina, znamienity mieszczanin, lekarz i filozof epoki renesansu obronił pracę doktorską na Uniwersytecie Padewskim 15 maja 1575 r. Niedługo minie 450 lat od tego faktu i z okazji tej rocznicy Towarzystwo Przyjaciół Konina zorganizuje sesję popularyzującą postać Zemeliusa, w której wystąpią znawcy tematu.

Rozprawa doktorska Zemeliusa liczyła 19 stron, nosiła tytuł „D.O.M.F. (Deo Optimo Maximo Facit) Problemata haec ec praecispius medicae facultatis doqmatibus decerpta”, co w tłumaczeniu z języka łacińskiego oznacza problemy nurtujące ówczesnych lekarzy. Podpisał ją: „a Joanne Zemelio Conino Polono publice disputanda proponuntur Patavii”. Jego doktorat wydał potomek słynnej rodziny drukarzy, Laurentius Pasquatus, który specjalizował się w publikowaniu prac profesorów i absolwentów Uniwersytetu Padewskiego.

Kopię egzemplarza, który ukazał się ponad 400 lat wcześniej w Padwie, odnalazł we francuskiej bibliotece koniński lekarz, bibliofil i regionalista, dr Janusz Sobczyński, zafascynowany postacią Zemeliusa. Przypuszczał wtedy, że oryginał może znajdować się gdzieś w bibliotecznych magazynach. Sobczyński zamknął je monografią pt. „Jan Zemełka (Zemelius) z Konina” (2006), pod wspólną redakcją, bo naukowo prowadził go wówczas wybitny badacz dziejów, Jerzy Łojko. Autor książki uzyskał w końcu potwierdzenie, że oryginał doktoratu Zemełki istnieje i znajduje się w archiwach Uniwersytetu Medycznego w Paryżu. Plany związane z reprintem przerwała niestety jego śmierć (zm. 2018 r.). Jego badania nad biografią Zemełki trwały 10 lat.

Z okazji tej rocznicy Jan Zemełka stanie się przedmiotem rozważań naukowych. W sesji poświęconej jego życiu i pracy wystąpią Jakub Łojko („Z badań nad rodziną Zemełków z Konina”), Michał Robert Czerniak („Ogród NMP. Program ikonograficzny kaplicy Zemeliańskiej”), Jerzy Łojko („Działalność zawodowa Jana Zemełki”), Tomasz Płóciennik („Inskrypcje związane z kaplicą Jana Zemełki w Koninie”), Michał Gruszczyński („Pamięć o fundatorze Janie Zemełce na Uniwersytecie Krakowskim”). Gośćmi specjalnymi spotkania będą m.in. ks. dr Tomasz Michalski i ks. dr Henryk Witczak.

W dniu sesji naukowej w Inkubatorze Aktywności Kulturalnej Dom Zemełki ukaże się także e-book na temat Zemeliusa. Autorami najnowszej publikacji na jego temat są Jerzy Łojko i Jakub Łojko, którzy napisali książkę pt. „Jan Zemełka z Konina i mieszczanin Kalisza (1539-1607) Fundacje stypendialne. Obrót kapitałowy”.

Jan Zemełka ur. się w 1539 r., zmarł w 1607 r. został pochowany w kaplicy kościoła pw. Świętego Bartłomieja Apostoła (fara), którą ufundował w 1595 r., nazywaną Zemeliańską. Sesja naukowa, którą poświęca mu Towarzystwo Przyjaciół Konina, rozpocznie się 15 maja o godz. 17.00 w sali wykładowej Inkubatora Aktywności Kulturalnej Dom Zemełki.

 

Na zdj. Skan strony tytułowej rozprawy doktorskiej Jana Zemełki. Arch. Biblioteki Medycznej w Paryżu

 

 

Tanie Poniedziałki i Tanie Środy - bilety 15 zł

Ulgowy (dzieci i młodzież do 26. roku życia za okazaniem legitymacji szkolnej lub studenckiej oraz seniorzy 60+ za okazaniem dowodu osobistego) - bilety w cenie 20 zł

Normalny - bilety w cenie 22 zł

Bilety na filmy familijne w cenie 15 zł

Okulary do projekcji w 3D - w cenie 4 zł
Podczas pokazów w 3D nie obowiązują ceny z tzw. Taniego Poniedziałku i Taniej Środy

Konińska Karta Mieszkańca – ulga 2 zł od ceny biletu normalnego i ulgowego (nie dotyczy Taniego Poniedziałku i Taniej Środy)

Dla osób objętych pakietem Konińska Karta Rodziny 3+ zniżki 50 proc. na wszystkie bilety do kina


Uwaga! Od 1 stycznia 2020 roku przepisy o podatku VAT określają, że wymogiem koniecznym dla otrzymania faktury do paragonu jest uprzednia informacja o numerze NIP osoby prawnej bądź osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, na którą miałaby być wystawiona Faktura VAT. Nie podanie takiej informacji przed wystawieniem paragonu do wpłaty wykluczy możliwość otrzymania faktury.


Kup bilet


W elitarnej sieci kin europejskich znalazło się Kino Studyjne „Centrum”. Informację o przynależności otrzymaliśmy w połowie października 2013, po złożeniu stosownej aplikacji w centrali w Paryżu. EUROPA CINEMAS – bo tak brzmi pełna nazwa tego projektu jest częścią programu Unii Europejskiej – MEDIA, adresowanego do europejskich kin. Kino Studyjne „Centrum” w Koninie jest 556 ośrodkiem w Europie i 25 kinem w Polsce, które uzyskało przynależność. Co oznacza to w praktyce?

– Tylko 314 miast europejskich w 50 krajach jest członkiem EUROPA CINEMAS – poinformowała Katarzyna Kubacka, szef programowy Kina „Centrum”. – Od lat jesteśmy pionierem, jako pierwsi przystąpiliśmy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, i scyfryzowaliśmy nasze kino, jako jedyni prowadzimy konsekwentną edukację filmową adresowaną do młodej widowni. Przypomnę, że od 13 lat w Kinie Studyjnym „Centrum”  w ramach Akademii Filmowej „Otwórz oczy!” odbywają się pokazy, wydarzenia filmowe, panele, konferencje, spotkania z profesjonalistami i twórcami kina, kierowane do dzieci, młodzieży, ale i nauczycieli. W staraniach o uzyskanie statusu kina europejskiego stało się to  ważnym atutem – dodała Katarzyna Kubacka.

Przez rok członkostwa Kino Studyjne „Centrum” będzie monitorowane przez sieć europejskich kin. Na tej podstawie zostanie później podjęta decyzja o zakresie dofinansowania. Wiadomo już, że EUROPA CINEMAS będzie wspierać finansowo wydarzenia filmowe, szczególnie z udziałem młodzieży i te adresowane do młodego widza, dofinansuje też działania promujące kino europejskie.

Jak poinformowała Katarzyna Kubacka, konińskie Kino „Centrum” jest jedyną placówką w regionie, które należy do sieci europejskich kin. Najbliższe, które mogą poszczycić się tą przynależnością to kina poznańskie – „Rialto”, „Apollo” i „Muza”. Dodała również, że przedstawiciele naszej instytucji będą uczestniczyli w europejskich konferencjach, panelach i warsztatach poświęconych twórczości i edukacji filmowej, oraz branży kinowej organizowanych przez EUROPA CINEMAS.

Drzwi wejściowe do Kina Studyjnego „Centrum” zostały opatrzone tabliczką, informującą o członkostwie. Przed seansami jest wyświetlany specjalny spot reklamowy, powiadamiający widzów o tym fakcie.  

REKLAMA:

Relacje

Partnerzy KDK