f Mianujom mie Hanka. Monodram Teatru Korez na deskach KCK - Koniński Dom Kultury

O losach Śląska, historii rodziny i Polski opowiada monodram ,,Mianujom mie Hanka”, który 30 maja wystawiony zostanie na Dużej Scenie Konińskiego Centrum Kultury. Na scenie obejrzymy Grażynę Bułkę, znakomitą aktorkę teatralną, filmowa i dubbingową. Spektakl wystawiony zostanie w języku śląskim. Bilety już w sprzedaży (15 zł).

,,Mianujom mie Hanka” to opowieść o Hance, mieszkance Górnego Śląska urodzonej w XIX we wsi pod Pszczyną. Bohaterka snuje na scenie biograficzną opowieść, w której przeplata wydarzenia z życia osobistego z opowieściami o wielkich historycznych wydarzeniach, które naznaczyły losy pokoleń Ślązaków.
Jest to opowieść o trudnych i skomplikowanych losach mieszkańców Śląska przez dwie wojny światowe, powstania, plebiscyt, Tragedię Górnośląską, aż po czasy władz komunistycznych w PRL. Sama tytułowa Hanka jest i świadkiem tych wydarzeń. W wojnach traciła bliskich: pierwszy mąż Hanki zginął w I wojnie światowej walcząc w armii Pruskiej, drugiego zabrała II wojna światowa. W wojnie tej zginęli również jej dwaj synowie z pierwszego małżeństwa, którzy zostali wcieleni do Wermachtu. Nie omijają jej też konsekwencje pozostałych wydarzeń dotykając ją osobiście.

Monodram powstał na podstawie tekstu ,,Opowieść górnośląska” Alojzego Lysko. Spektakl jest prosty, szlachetny i prawdziwy.
Znakomita Grażyna Bułka przekracza granicę aktorskiej kreacji. Za sprawą jej talentu i znakomitego tekstu znów siedzimy przy kuchennym stole i słuchamy mamy, babci lub ciotki, przełykając łzy.
A w tle Śląsk. Ziemia przeklęta i święta.

Mianujom mie Hanka
30 maja, godz 18.00
Duża Scena KCK, Plac Niepodległości 1
Bilety w cenie 15 zł do nabycia w kasie KCK oraz na kckkonin.pl w zakładce KupBilet

Spektakl powstał we współpracy z Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach
Tytuł wydania książkowego: Jak Niobe. Opowieść górnośląska
Spektakl dla wszystkich – ale w języku śląskim
Reżyseria: Mirosław Neinert
Oprawa muzyczna: Stanisław Szydło
Obrazy: Grzegorz Chudy
Cyfrowe opracowanie i animacja obrazów: Radosław Ragan
Realizacja dźwięku i projekcji: Sergiusz Brożek
Realizacja światła: Izabela Mikrut
Premiera: 21 października 2016
Czas trwania: 75 minut (bez przerwy)

 

Tanie Poniedziałki i Tanie Środy - bilety 15 zł

Ulgowy (dzieci i młodzież do 26. roku życia za okazaniem legitymacji szkolnej lub studenckiej oraz seniorzy 60+ za okazaniem dowodu osobistego) - bilety w cenie 20 zł

Normalny - bilety w cenie 22 zł

Bilety na filmy familijne w cenie 15 zł

Okulary do projekcji w 3D - w cenie 4 zł
Podczas pokazów w 3D nie obowiązują ceny z tzw. Taniego Poniedziałku i Taniej Środy

Konińska Karta Mieszkańca – ulga 2 zł od ceny biletu normalnego i ulgowego (nie dotyczy Taniego Poniedziałku i Taniej Środy)

Dla osób objętych pakietem Konińska Karta Rodziny 3+ zniżki 50 proc. na wszystkie bilety do kina


Uwaga! Od 1 stycznia 2020 roku przepisy o podatku VAT określają, że wymogiem koniecznym dla otrzymania faktury do paragonu jest uprzednia informacja o numerze NIP osoby prawnej bądź osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, na którą miałaby być wystawiona Faktura VAT. Nie podanie takiej informacji przed wystawieniem paragonu do wpłaty wykluczy możliwość otrzymania faktury.


Kup bilet


W elitarnej sieci kin europejskich znalazło się Kino Studyjne „Centrum”. Informację o przynależności otrzymaliśmy w połowie października 2013, po złożeniu stosownej aplikacji w centrali w Paryżu. EUROPA CINEMAS – bo tak brzmi pełna nazwa tego projektu jest częścią programu Unii Europejskiej – MEDIA, adresowanego do europejskich kin. Kino Studyjne „Centrum” w Koninie jest 556 ośrodkiem w Europie i 25 kinem w Polsce, które uzyskało przynależność. Co oznacza to w praktyce?

– Tylko 314 miast europejskich w 50 krajach jest członkiem EUROPA CINEMAS – poinformowała Katarzyna Kubacka, szef programowy Kina „Centrum”. – Od lat jesteśmy pionierem, jako pierwsi przystąpiliśmy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, i scyfryzowaliśmy nasze kino, jako jedyni prowadzimy konsekwentną edukację filmową adresowaną do młodej widowni. Przypomnę, że od 13 lat w Kinie Studyjnym „Centrum”  w ramach Akademii Filmowej „Otwórz oczy!” odbywają się pokazy, wydarzenia filmowe, panele, konferencje, spotkania z profesjonalistami i twórcami kina, kierowane do dzieci, młodzieży, ale i nauczycieli. W staraniach o uzyskanie statusu kina europejskiego stało się to  ważnym atutem – dodała Katarzyna Kubacka.

Przez rok członkostwa Kino Studyjne „Centrum” będzie monitorowane przez sieć europejskich kin. Na tej podstawie zostanie później podjęta decyzja o zakresie dofinansowania. Wiadomo już, że EUROPA CINEMAS będzie wspierać finansowo wydarzenia filmowe, szczególnie z udziałem młodzieży i te adresowane do młodego widza, dofinansuje też działania promujące kino europejskie.

Jak poinformowała Katarzyna Kubacka, konińskie Kino „Centrum” jest jedyną placówką w regionie, które należy do sieci europejskich kin. Najbliższe, które mogą poszczycić się tą przynależnością to kina poznańskie – „Rialto”, „Apollo” i „Muza”. Dodała również, że przedstawiciele naszej instytucji będą uczestniczyli w europejskich konferencjach, panelach i warsztatach poświęconych twórczości i edukacji filmowej, oraz branży kinowej organizowanych przez EUROPA CINEMAS.

Drzwi wejściowe do Kina Studyjnego „Centrum” zostały opatrzone tabliczką, informującą o członkostwie. Przed seansami jest wyświetlany specjalny spot reklamowy, powiadamiający widzów o tym fakcie.  

REKLAMA:

Relacje

Partnerzy KDK