To bardzo obiektywne materiaÅ‚y i niezwykle cenne źródÅ‚o historii miasta – tak o pamiÄ™tnikach Wincentego GrÄ™tkiewicza, ostatniego przedwojennego burmistrza Konina mówiÅ‚ Piotr RybczyÅ„ski, kierownik koniÅ„skiego oddziaÅ‚u Archiwum PaÅ„stwowego w Poznaniu. W premierze filmu „PamiÄ™tniki Wincentego GrÄ™tkiewicza” w reż. Andrzeja Mosia uczestniczyÅ‚o (18 listopada 2019 r.) wielu koninian. Premiera staÅ‚a siÄ™ także okazjÄ… do zjazdu rodzinnego.
– TakÄ… mamy przypadÅ‚ość, że zaczynamy siÄ™ interesować przeszÅ‚oÅ›ciÄ…, gdy siÄ™ zestarzejemy. A to już, niestety, jest późno… – to opinia Hanny Jarodzkiej, córki burmistrza GrÄ™tkiewicza, dla której wielkim zaskoczeniem byÅ‚a „chęć przypomnienia ojca”. Przyznaje, że choć wiele o ojcu wiedziaÅ‚a, to dość późno przeczytaÅ‚a pamiÄ™tniki przez niego pisane. Teraz te pamiÄ™tniki staÅ‚y siÄ™ podstawÄ… filmowego dokumentu, nad którego scenariuszem pracowaÅ‚ Andrzej MoÅ›, on też jest reżyserem obrazu, autorem zdjęć i komentarza.– Nie znamy, nie pamiÄ™tamy historii Polski miÄ™dzywojennej, stÄ…d tak wiele mitów narosÅ‚ych wokóÅ‚ II Rzeczpospolitej i jej poczÄ…tków. Tymczasem pamiÄ™tniki Wincentego GrÄ™tkiewicza sÄ…, zdaniem historyków, wiarygodne i pisane bez zadÄ™cia sÅ‚użącego budowania mitów, także mitów koniÅ„skich z pierwszych dni odzyskiwania niepodlegÅ‚oÅ›ci.
O tych wszystkich faktach przypomniaÅ‚ film „PamiÄ™tnik Wincentego GrÄ™tkiewicza”. PrzypomniaÅ‚a także Hanna Jarodzka w czasie spotkania z koniÅ„skÄ… publicznoÅ›ciÄ…, podkreÅ›lajÄ…c, że życiorys jej ojca byÅ‚… typowy: byÅ‚ czas budowania zrÄ™bów niepodlegÅ‚ej Rzeczpospolitej, udziaÅ‚ w POW, potem praca przede wszystkim w samorzÄ…dach i mozolne budowanie także swojej pozycji zawodowej aż do stanowiska burmistrza Konina i posÅ‚a na Sejm, wiÄ™zienie i przesÅ‚uchania na gestapo w czasie wojny i przesÅ‚uchania UB, jak wielu jemu podobnych, po wojnie. Wincenty GrÄ™tkiewicz nie wróciÅ‚ już do Konina, zmarÅ‚ w 1984 roku we WrocÅ‚awiu. Pierwszym powojennym burmistrzem Konina zostaÅ‚ przedwojenny woźny, ale – jak informowaÅ‚a córka burmistrza GrÄ™tkiewicza: - Ojciec byÅ‚ dumny, mówiÅ‚ o nowym burmistrzu: moja szkoÅ‚a.
Na premierÄ™ filmu, w kinie „Centrum” (KDK), przyszÅ‚o wielu widzów. Obok twórców i córki burmistrza, na scenie pojawiÅ‚ siÄ™ także Andrzej Lejborek, poznaÅ„ski artysta, który czytaÅ‚ fragmenty pamiÄ™tników Wincentego GrÄ™tkiewicza, dotyczÄ…ce m.in. pierwszych dni I wojny Å›wiatowej w Koninie, zauroczenia koninian przelotem nad miastem Zeppelina, tragicznych wydarzeÅ„ w Kaliszu oraz przekonania autora, że „ta wojna musi przynieść Polsce niepodlegÅ‚ość”. Te fragmenty, w formie audiobooka, znajdÄ… siÄ™ na pÅ‚ycie, bÄ™dÄ…cej efektem realizacji projektu Muzeum OkrÄ™gowego w Koninie, które otrzymaÅ‚o na ten cel grant Muzeum Historii Polski w Warszawie, w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”. Przy okazji Andrzej MoÅ› przypomniaÅ‚, że film „PamiÄ™tnik Wincentego GrÄ™tkiewicza” to już trzeci dokument zrealizowany w Koninie dziÄ™ki Programowi „Patriotyzm Jutra”. Projekt wsparÅ‚ finansowo samorzÄ…d Konina. Na tej multimedialnej pÅ‚ycie bÄ™dzie, oczywiÅ›cie, film „PamiÄ™tnik Wincentego GrÄ™tkiewicza”, notacja z HannÄ… JarockÄ…, córkÄ… burmistrza, które nie znalazÅ‚y siÄ™ w filmie oraz skany rÄ™kopisów pamiÄ™tników W. GrÄ™tkiewicza. Film trafi do wszystkich szkóÅ‚ w Koninie, bÄ™dzie go można otrzymać także w koniÅ„skim Muzeum OkrÄ™gowym.
„PamiÄ™tnik Wincentego GrÄ™tkiewicza”
Scenariusz, reżyseria, zdjÄ™cia, autor komentarza: Andrzej MoÅ›; montaż: ZdzisÅ‚aw Siwik; konsultacja historyczna: Piotr RybczyÅ„ski, Janusz GulczyÅ„ski; lektor: Andrzej Lejborek; koordynatorka projektu: Iga Janiszewska-Pawlak. Producent: Muzeum OkrÄ™gowe w Koninie, Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Projektu „Patriotyzm Jutra”; dofinansowanie: Miasto Konin; partner: KoniÅ„ski Dom Kultury, wspóÅ‚praca: AKF „Muza” (dziaÅ‚a od 1973 r.).
Koniński Dom Kult..
Koncert ,,Z miÅ‚oÅ..
PrzeglÄ…d DEBIUTY ..
PrzeglÄ…d Polskich..
Na poczÄ…tku grudn..