W weekend, 16 marca, w Poznaniu odbyły się jubileuszowe XXV Wielkopolskie Porównania Filmowe organizowane przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury (główny organizator) przy udziale i wsparciu Centrum Kultury „Zamek” I Centrum Sztuki Dziecka.
Wielkopolskie Porównania Filmowe od 25 lat są ważną płaszczyzną spotkań środowiska i konfrontacji aktualnych dokonań amatorskiego ruchu filmowego. Jest to jednocześnie konkurs dla wszystkich autorów z terenu Wielkopolski, którzy chcą swoje filmy pokazać na dużym ekranie i poddać je publicznej ocenie jury (zgłoszone filmy nie podlegają preselekcji ze strony komisji kwalifikacyjnej).
W tym roku w sali audiowizualnej w poznańskim "Zamku" można było obejrzeć 27 obrazów fabularnych, dokumentalnych, animowanych, teledysków zrealizowanych przez twórców Poznania, Konina, Piły, Szamotuł, Krotoszyna, Lubonia, Szamotuł, Stęszewa. Najwięcej filmów, aż dwanaście, powstało w Poznaniu, ale podkreślić należy, że pięć tytułów z Konina, po raz kolejny potwierdza wyraźnie, wysokie, drugie miejsce, naszego miasta na filmowej mapie regionu. Z tych pięciu filmów, dwa ( „Wędrówka-Adanza” Anny Czaplickiej Sabiny Soto Baro i „Dwa miejsca, dwie historie” – Macieja Kościelskiego i Alberto da Silva Castro to impresje dokumentalne, które powstały w ubiegłym roku w ramach hiszpańsko – polskich warsztatów filmowych („PROXECTO ROTOPALA”/PROJEKT KOPARKA”). Aż trzy filmy fabularne („Serum”, „Inny”, „Hitman”) pokazał Łukasz Rembas, niezwykle aktywny filmowiec niezależny z Konina.
Filmy konkursowe w ramach Wielkopolskich Porównań Filmowych oceniane są w trzech kategoriach wiekowych, do 13 lat, od 13-19 lat, powyżej 20 lat. W drugiej kategorii wiekowej pierwsza nagroda została przyznana Annie Czaplickiej za film „Wędrówka- Adanza” zrealizowany wspólnie z Sabiną Soto Baro, a w najstarszej kategorii wiekowej Łukasz Rembas otrzymał wyróżnienie za filmową baśń pt. „Serum”.
Wielkopolskie jury obradowało w składzie: Marek Nowakowski – dziennikarz, dokumentalista z TVP Poznań, Jadwiga Kujawińska – wieloletni dyrektor konińskiej OKFA i Aga Błaszczak – autorka filmów niezależnych, kilkukrotna laureatka Wielkopolskich Porównań Filmowych.
Warto przypomnieć, że w długiej historii Wielkopolskich Porównań Filmowych konińscy autorzy kilka razy zdobywali regulaminowe wysokie nagrody; Maciej Plamowski Za „Najlepsze referencje” w 2000 roku, Kuba Kubajewski za „Finis coronat opus” w 2006, Grupa gimnazjalistów z „Chińską wioskę” w 2007, Łukas Rembas za „Nie ma takiego filmu” w 2012, wreszcie Grand Prix dla Zdzisława Siwika za „Moje pięć minut” w 2011.
Jubileusz imprezy był też okazją do dyskusji „Czy i jak dzisiaj rozpowszechniać nieprofesjonalną twórczość filmową?” Po ćwierćwieczu taka refleksja jest jak najbardziej uzasadniona, zaciera się granica pomiędzy filmem amatorskim a niezależnym, zmieniają się i stają się coraz bardziej powszechnie dostępne narzędzia filmowe. Offowe produkcje, filmy, teledyski, wideorejestracje można spotkać w Internecie, w sieciach kablowych, na płytach DVD. Jednak nie zmienia się chęć pokazywania swoich dzieł jak najszerszej widowni. Przecież po to się robi filmy. Po 25 latach formułę imprezy można odświeżyć, zmienić. Jednak źle by się stało, gdyby w poszukiwaniu oszczędności zacne i zasłużone wielkopolskie instytucje kultury odpowiedzialne za amatorski ruch artystyczny zrezygnowały z Wielkopolskich Porównań Filmowych, jako unikatowej, regionalnej formy edukacji filmowej.
W Poznaniu był jubileusz, a w niedzielę 17 marca w Miejskim Domu Kultury w Turku odbyła się pierwsza edycja Konkursu Amatorskich Filmów Efektowych KAFE. Jest to impreza dla młodzieży szkolnej i studenckiej, która jest ciekawym uzupełnieniem Festiwalu Etiud Studenckich KLAPS, które odbywają się w kinie „TUR” od 16 lat. Również z Turku konińscy autorzy wrócili z nagrodami: Łukasz Rembas otrzymał II nagrodę, Anna Czaplicka II nagrodę, a Maciej Kościelski wyróżnienie.
W galerii z XXV Wielkopolskich Porównań Filmowych m.in. Jury w czasie obrad, Anna Czaplicka odbiera I nagrodę za film "Wędrówka-Adanza", Antoni Antkowiak przewodniczący jury I Wlkp. Porównań Filmowych.
Za nami pierwsze dwa dni ferii zimowych w Koni..
19 stycznia 2025 roku, Konińskie Centrum Kultu..
Kiedy młodziutka Priscilla Beaulieu spotyka El..
W Akademii Filmowej Pasja i jej zna..
W ramach Akademii Filmowej „Kino dla Seniora..