4 0 L A T A M A T O R S K I E G O K L U B U F I L M O W E G O M U Z A
W listopadzie 2013 roku Amatorski Klub Filmowy MUZA w Koninie obchodziÅ‚ imponujÄ…cy jubileusz 40-lecia swojej dziaÅ‚alnoÅ›ci. W Wielkopolsce, gdzie amatorski ruch filmowy zorganizowany w formie klubowej byÅ‚ zawsze bardzo silny i liczny, do obecnych czasów przetrwaÅ‚y tylko dwa kluby: AKF AWA dziaÅ‚ajÄ…cy w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu i koniÅ„ski „czterdziestolatek” – AKF MUZA.
PomysÅ‚ na powoÅ‚anie amatorskiego klubu filmowego narodziÅ‚ siÄ™ w Koninie w 1973 roku. Antoni SieÅ„kowski, wtedy mÅ‚ody kinooperator Kina CENTRUM, namówiÅ‚ ZdzisÅ‚awa Szklarkowskiego, instruktora fotografii w Domu Kultury ZagÅ‚Ä™bia KoniÅ„skiego, aby spróbować zainteresować tÄ… inicjatywÄ… Konrada Zawala, ówczesnego dyrektora DKZK. Dyrektor Zawal pomysÅ‚ zaakceptowaÅ‚ i jesieniÄ… 1973 roku ogÅ‚oszono w prasie nabór na szkolenie filmowe.
Pierwsze zajÄ™cia prowadziÅ‚ RosÅ‚aw Lewandowski, instruktor z PaÅ‚acu Kultury ZAMEK w Poznaniu, który przywoziÅ‚ do Konina kamerÄ™ „Krasnogorsk 2” z wyposażenia AKF AWA. Również tÄ… kamerÄ… nakrÄ™cono pierwszy koniÅ„ski film amatorski „Ziemia przemian i przyszÅ‚oÅ›ci”. ByÅ‚ to dokumentalny zapis ukazujÄ…cy rozwijajÄ…cy siÄ™ przemysÅ‚ oraz zmieniajÄ…ce i rozbudowujÄ…ce siÄ™ miasto. Film samodzielnie nakrÄ™cili i zmontowali: Antoni SieÅ„kowski, Andrzej Kowalczyk, CzesÅ‚aw Rakowicz, Roman BieliÅ„ski, Józef Szyk i Gustaw Schneider. Nagroda specjalna na PrzeglÄ…dzie Amatorskich Filmów Wielkopolski w 1974 roku byÅ‚a pierwszym znaczÄ…cym sukcesem MUZY.
NastÄ™pne filmy: „Dożynki '74”, dwa wydania KoniÅ„skiego Serwisu Filmowego też byÅ‚y swoistÄ… spÅ‚atÄ… dÅ‚ugu wobec „spoÅ‚eczno-politycznego” patronatu, ale dość szybko zaczęły powstawać w MUZIE filmy autorskie. WÅ›ród nich trzeba wymienić tytuÅ‚ „Urodzony w niedzielÄ™”, pierwszy film animowany (lalkowy), który powstaÅ‚ w Koninie. Zrealizowali go: Józef Szyk, CzesÅ‚aw Rakowicz i Gustaw Schneider.
Już w pierwszych latach istnienia MUZY filmowcy-amatorzy korzystali z pomocy i fachowych konsultacji pracowników TV PoznaÅ„, Róży Wojta i Antoniego Antkowiaka, czÄ™sto też wyjeżdżali na plenery filmowe, gdzie mogli rozwijać swoje umiejÄ™tnoÅ›ci.
Ten pionierski, peÅ‚en entuzjazmu okres, zakoÅ„czyÅ‚ siÄ™ w 1981 roku. Po stanie wojennym koniÅ„scy pionierzy filmu amatorskiego w wiÄ™kszoÅ›ci zrezygnowali z aktywnego udziaÅ‚u w pracach MUZY, mimo że Klub miaÅ‚ wreszcie przyzwoite wyposażenie i swojÄ… staÅ‚Ä… siedzibÄ™ w budynku Wojewódzkiego Domu Kultury.
Nowy ożywczy, duch zapanowaÅ‚ wtedy, gdy Piotr Janaszek, mÅ‚ody lekarz ortopeda, energiczny dziaÅ‚acz Towarzystwa Walki z Kalectwem, zaczÄ…Å‚ szukać partnerów do realizacji swojej idei aktywnej rehabilitacji osób niepeÅ‚nosprawnych. Kazimierz LipiÅ„ski, dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury (jednostka powstaÅ‚a po przeksztaÅ‚ceniu DKZK i powoÅ‚ania województwa koniÅ„skiego) i Piotr Janaszek, jako szef OddziaÅ‚u TWK w Koninie, podpisali porozumienie o wspóÅ‚pracy. Na mocy tego porozumienia instruktorzy z WDK wyjeżdżali do Mielnicy nad GopÅ‚em, aby tam prowadzić zajÄ™cia na obozach rehabilitacyjnych, a filmowcy z AKF MUZA realizowali krótkie filmy dokumentalne, których bohaterami byÅ‚y osoby niepeÅ‚nosprawne. Te filmy odważnie, jak na tamte czasy, odkrywaÅ‚y caÅ‚y splot problemów wynikajÄ…cych z braku programów rehabilitacji i integracji. PowstaÅ‚a caÅ‚a „filmowa galeria” portretów osób, które mimo swojej niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci osiÄ…gaÅ‚y życiowe sukcesy.
Zanim w filmie amatorskim rozpoczęła siÄ™ era elektroniki, filmowcy AKF MUZA zrealizowali w 1988 roku, na negatywie barwnym 16 mm, film dokumentalny o Koninie „Z koniem w herbie”. To szeroka monografia, filmowy „raport o stanie miasta” (zabytki i kultura, oÅ›wiata, przemysÅ‚ i infrastruktura) utrwalajÄ…cy jego ówczesne osiÄ…gniÄ™cia i problemy, wyglÄ…d i atmosferÄ™.
Amatorski Klub Filmowy MUZA dziaÅ‚a do dzisiaj, po likwidacji Wojewódzkiego Domu Kultury opiekÄ™ nad nim przejÄ…Å‚ KoniÅ„ski Dom Kultury. WÅ›ród byÅ‚ych czÅ‚onków klubu jest już spora grupa absolwentów szkóÅ‚ filmowych: Waldemar Strajch, Matylda Kawka, ZdzisÅ‚aw Siwik, RafaÅ‚ Górecki, MikoÅ‚aj MieszaÅ‚a, Tristan Tomczak.
Efekt czterdziestolecia to ponad 70 filmów dokumentalnych, fabularnych i animowanych, liczne nagrody i wyróżnienia, w tym dwukrotnie Grand Prix na prestiżowym Ogólnopolskim Konkursie Filmów Amatorskich OKFA im. prof. Henryka Kluby w Koninie.
Przy okazji jubileuszu udaÅ‚o siÄ™ utrwalić historiÄ™ i osiÄ…gniÄ™cia AKF MUZY oraz sentymentalne wspomnienia byÅ‚ych czÅ‚onków. DziÄ™ki Kazimierzowi LipiÅ„skiemu ukazaÅ‚ siÄ™ album „Jaka jesteÅ› MUZO?”. Starannie zredagowane wydawnictwo zawiera peÅ‚nÄ… filmografiÄ™ Klubu, archiwalne zdjÄ™cia i fotosy robocze z planów filmowych (tzw. „werki”), wspomnienia zaÅ‚ożycieli MUZY i jej późniejszych czÅ‚onków. PowstaÅ‚ też film dokumentalny „Filmowa historia MUZY”, wyprodukowany wspólnie przez KoniÅ„ski Dom Kultury i Portal Wielkopolski Wschodniej LM,pl zrealizowany przez Andrzeja Mosia i Tristana Tomczaka.
To dobrze, że z okazji jubileuszu udaÅ‚o siÄ™ sfinalizować te dwie inicjatywy. Jednak na progu nowego okresu w historii MUZY trzeba sobie zadać pytanie o należytÄ… ochronÄ™ klubowego dorobku filmowego, szczególnie materiaÅ‚ów dokumentalnych. Przecież nie każde miasto w Polsce może mieć do dyspozycji tak bogate filmowe archiwum. Zarejestrowane w latach 1986-1988 obraz Konina i caÅ‚ej miejskiej infrastruktury, zakÅ‚adów przemysÅ‚owych, wizerunki ludzi tworzÄ…cych lokalnÄ… historiÄ™ w dziedzinie kultury, oÅ›wiaty, sportu, to materiaÅ‚y unikatowe, a ich wartość roÅ›nie z każdÄ… mijajÄ…cÄ… dekadÄ…. W przyszÅ‚oÅ›ci to bÄ™dzie cenny materiaÅ‚ dla historyków, dziennikarzy, filmowców dokumentalistów. Ale te taÅ›my trzeba uchronić przed zniszczeniem, przegrać na trwaÅ‚e noÅ›niki, zdigitalizować, bo nastÄ™pnych 40 lat już nie przetrwajÄ….
Andrzej MoÅ›
instruktor ds. filmu
AKF MUZA
P U B L I K A C J A J U B I L E U S Z O W A |
F I L M O G R A F I A |
F I L M O W A K R O N I K A M U Z Y
Z okazji 40-lecia Klubu powstaÅ‚ film dokumentalny „Filmowa historia MUZY”, wyprodukowany wspólnie przez KoniÅ„ski Dom Kultury i Portal Wielkopolski Wschodniej LM.pl Pokaz specjalny odbyÅ‚ siÄ™ 23 października 2013 roku w KoniÅ„skim Domu Kultury (Strefa K), w czasie uroczystego spotkania czÅ‚onków AKF MUZA, sympatyków i wspóÅ‚pracowników Klubu.
scenariusz: Andrzej MoÅ›
realizacja i zdjęcia: Andrzej Moś, Tristan Tomczak
montaż: Tristan Tomczak
organizacja produkcji: Andrzej MoÅ›
opracowanie muzyczne: Krystian Weber
opracowanie dźwiękowe: Przemysław Morawski
wspóÅ‚praca realizatorska: Iza Bobrowska
opracowanie materiaÅ‚ów archiwalnych i fotosy: ZdzisÅ‚aw Siwik
reprodukcje: Andrzej MoÅ›
WystÄ…pili: Anna Czaplicka, Grzegorz Buciak, Matylda Kawka, Andrzej MoÅ›, Wojciech Plamowski, Antoni SieÅ„kowski, ZdzisÅ‚aw Siwik, Józef Szyk.
W filmie wykorzystano fragmenty filmów zrealizowanych w AKF „Muza” w latach 1973-2013 oraz fotografii z archiwum KoniÅ„skiego Domu Kultury.
PodziÄ™kowania dla: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, Zenony Cyplik, Antoniego SieÅ„kowskiego, Józefa Szyka, Zuzanny Janaszek-Maciaszek.
Produkcja: Koniński Dom Kultury, LM Lokalne Media
G A L E R I A C Z T E R D Z I E S T O L E C I A
Fot. Marcin Oliński
19 stycznia 2025 roku, Konińskie Centrum Kultu..
Kiedy młodziutka Priscilla Beaulieu spotyka El..
W Akademii Filmowej Pasja i jej zna..
W ramach Akademii Filmowej „Kino dla Senioraâ..
DziÅ› w ramach Akademii Filmowej
-
Magic Day..
Konińskie Centrum Kultury zaprasz..
-
Ferie zimowe w ..
-
Ferie w Kinie C..
-
Moje pierwsze w..
-
Akademia Filmow..
Zapowiedzi
Konińskie Centrum Kultury zaprasza na ogrom ar..
W ferie zimowe w K..
Zapraszamy najmło..
Akademia Filmowa w Kinie Centrum zaprasza szkoÅ..