f Dzieci Maharadży Bapu - Koniński Dom Kultury

O hinduskim maharadży, mającym związki z Polakami, napisano wiele artykułów, książek, powstały na jego temat reportaże i dokumenty filmowe. Zaowocowały one dobrem, którego doświadczyły polskie dzieci ewakuowane ze Związku Sowieckiego z Armią Andersa. Maharadża przyjął je w wiosce Balachadi, w księstwie Nawangaru, udzielając im schronienia. I o tym właśnie będzie widowisko muzyczno-taneczne, które zostanie pokazane na deskach Dużej Sceny Konińskiego Centrum Kultury.


Maharadża z Indii jest dziś nazywany polskim maharadżą, z wdzięczności za gest serca, jaki uczynił przyjmując najpierw 650 naszych dzieci podczas II wojny światowej. Naprawdę nazywał się Jam Saheb Digvijay Sinhj i był przysposobionym synem brata swego ojca. Pochodził z arystokratycznej rodziny, był wykształconym w Indiach i Anglii dyplomatą i żołnierzem, który za udział w I wojnie światowej został odznaczony British War Medal. Po śmierci stryja, 2 kwietnia 1933 r., objął po nim tytuł maharadży Nawanagaru.


Między obiema wojnami spotkał w Szwajcarii Ignacego Jana Paderewskiego, który był tam jego sąsiadem i sporo mu o Polsce opowiedział. Znał też gen. Władysława Sikorskiego, a jego ulubioną polską książką byli „Chłopi” Reymonta, którą przeczytał w języku angielskim. W 1941 r. w wyniku porozumienia Sikorski-Majski, gen. Anders sformował na terenie Związku Sowieckiego armię, która przez Syberię, Indie, Bliski Wschód i Afrykę przebyła szlak do Europy. Z Syberii wyruszyły też dzieci i kobiety. Dzięki maharadży schronienie i bezpieczny przystanek w Indiach zyskało 650 najmłodszych (Indie przyjęły wówczas 5.500 polskich uchodźców). W Bachladi, niedaleko swojej rezydencji, specjalnie dla nich wybudował osiedle. Polskie dzieci miały tam zapewnione wyżywienie, ubranie, edukację i opiekę lekarską. W ciągu 4 lat wojny przez wioskę przewinęło się prawie 1000 dzieciaków, które dzięki niemu odzyskały utracone dzieciństwo.


Dobry maharadża, bo tak nazywały go polskie dzieci, powiedział do nich: – Nie uważajcie się za sieroty. Jesteście teraz Nawanagaryjczykami, ja jestem Bapu, ojciec wszystkich mieszkańców Nawanagaru, w tym również i wasz. Później, by uchronić swych polskich podopiecznych przed deportacją do komunistycznej Polski, wszystkich ich adoptował.


Po stryju nazywał się Digvijaysinhji Ranjitsinhji Jadeja. 18 września minie 130 rocznica jego urodzin i to o nim, i o dzieciach, które uratował będzie spektakl z hinduską muzyką, tańcem, i prezentacjami multimedialnymi, których tłem historycznym będą książki Moniki Kowaleczko-Szumowskiej, pisarki, scenarzystki, producentki i prezesa fundacji Nil Desperandum. Na Dużej Scenie Konińskiego Centrum Kultury zobaczymy m.in. Apekshę Niranjan, tancerkę w dziedzinie tańca Bharatnatyam, choreografkę, aktorkę i założycielkę akademii tańca Nrityanjali Performing Arts. Wnuczkę polskiej dziewczynki – Wandy Nowickiej, która w czasie wojny znalazła schronienie w wiosce dobrego Bapu, i o której Apeksha opowie.


Widowisko współorganizują Miejska Biblioteka Publiczna i Konińskie Centrum Kultury. Bezpłatny udział w spektaklu jest możliwy dzięki dofinansowaniu z dotacji celowej z budżetu Miasta Konina w ramach projektu „Bezpieczny Senior”.

Bezpłatne wejściówki można już odbierać w kasie przy pl. Niepodległości 1. Początek wydarzenia 29 kwietnia o godz. 17.00.

 

Tanie Poniedziałki i Tanie Środy - bilety 15 zł

Ulgowy (dzieci i młodzież do 26. roku życia za okazaniem legitymacji szkolnej lub studenckiej oraz seniorzy 60+ za okazaniem dowodu osobistego) - bilety w cenie 20 zł

Normalny - bilety w cenie 22 zł

Bilety na filmy familijne w cenie 15 zł

Okulary do projekcji w 3D - w cenie 4 zł
Podczas pokazów w 3D nie obowiązują ceny z tzw. Taniego Poniedziałku i Taniej Środy

Konińska Karta Mieszkańca – ulga 2 zł od ceny biletu normalnego i ulgowego (nie dotyczy Taniego Poniedziałku i Taniej Środy)

Dla osób objętych pakietem Konińska Karta Rodziny 3+ zniżki 50 proc. na wszystkie bilety do kina


Uwaga! Od 1 stycznia 2020 roku przepisy o podatku VAT określają, że wymogiem koniecznym dla otrzymania faktury do paragonu jest uprzednia informacja o numerze NIP osoby prawnej bądź osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, na którą miałaby być wystawiona Faktura VAT. Nie podanie takiej informacji przed wystawieniem paragonu do wpłaty wykluczy możliwość otrzymania faktury.


Kup bilet


W elitarnej sieci kin europejskich znalazło się Kino Studyjne „Centrum”. Informację o przynależności otrzymaliśmy w połowie października 2013, po złożeniu stosownej aplikacji w centrali w Paryżu. EUROPA CINEMAS – bo tak brzmi pełna nazwa tego projektu jest częścią programu Unii Europejskiej – MEDIA, adresowanego do europejskich kin. Kino Studyjne „Centrum” w Koninie jest 556 ośrodkiem w Europie i 25 kinem w Polsce, które uzyskało przynależność. Co oznacza to w praktyce?

– Tylko 314 miast europejskich w 50 krajach jest członkiem EUROPA CINEMAS – poinformowała Katarzyna Kubacka, szef programowy Kina „Centrum”. – Od lat jesteśmy pionierem, jako pierwsi przystąpiliśmy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, i scyfryzowaliśmy nasze kino, jako jedyni prowadzimy konsekwentną edukację filmową adresowaną do młodej widowni. Przypomnę, że od 13 lat w Kinie Studyjnym „Centrum”  w ramach Akademii Filmowej „Otwórz oczy!” odbywają się pokazy, wydarzenia filmowe, panele, konferencje, spotkania z profesjonalistami i twórcami kina, kierowane do dzieci, młodzieży, ale i nauczycieli. W staraniach o uzyskanie statusu kina europejskiego stało się to  ważnym atutem – dodała Katarzyna Kubacka.

Przez rok członkostwa Kino Studyjne „Centrum” będzie monitorowane przez sieć europejskich kin. Na tej podstawie zostanie później podjęta decyzja o zakresie dofinansowania. Wiadomo już, że EUROPA CINEMAS będzie wspierać finansowo wydarzenia filmowe, szczególnie z udziałem młodzieży i te adresowane do młodego widza, dofinansuje też działania promujące kino europejskie.

Jak poinformowała Katarzyna Kubacka, konińskie Kino „Centrum” jest jedyną placówką w regionie, które należy do sieci europejskich kin. Najbliższe, które mogą poszczycić się tą przynależnością to kina poznańskie – „Rialto”, „Apollo” i „Muza”. Dodała również, że przedstawiciele naszej instytucji będą uczestniczyli w europejskich konferencjach, panelach i warsztatach poświęconych twórczości i edukacji filmowej, oraz branży kinowej organizowanych przez EUROPA CINEMAS.

Drzwi wejściowe do Kina Studyjnego „Centrum” zostały opatrzone tabliczką, informującą o członkostwie. Przed seansami jest wyświetlany specjalny spot reklamowy, powiadamiający widzów o tym fakcie.  

REKLAMA:

Relacje

Partnerzy KDK