ÅšpiewaÅ‚ tak, jakby od tego zależaÅ‚o życie, na przekór modom, używajÄ…c swojego sÅ‚ynnego crescendo. PeÅ‚en sprzecznoÅ›ci, gorÄ…czki, czasem cyniczny, ale szczery do bólu doskonale wiedziaÅ‚, co dla niego najlepsze. Publiczność caÅ‚ego Å›wiata kupiÅ‚a go bez zastrzeżeÅ„.
Kolejne pokolenia artystów wykonujÄ… jego utwory w tÅ‚umaczeniach, oryginaÅ‚ach, a widzowie wypeÅ‚niajÄ… sale koncertowe, by usÅ‚yszeć po raz setny „Amsterdam”. Do ich grona doÅ‚Ä…czyÅ‚ Yan Zbiegiel, który niestrudzenie popularyzuje twórczość Brela w Polsce i zagranicÄ….
Jacques Brel mawiaÅ‚ o swojej wczesnej mÅ‚odoÅ›ci: „MiaÅ‚em dzieciÅ„stwo, w którym nic siÄ™ nie dziaÅ‚o. ByÅ‚ ustalony porzÄ…dek. To nie byÅ‚o ciężkie. ByÅ‚o spokojnie i ponuro. NudziÅ‚em siÄ™.” I chyba wÅ‚aÅ›nie z tej nudy, rutyny narodziÅ‚ siÄ™ niespokojny, zachÅ‚anny i niepokorny duch artysty. W niedÅ‚ugim czasie staÅ‚ siÄ™ bardem, kompozytorem, autorem tekstów, później scenarzystÄ… i reżyserem filmowym. MajÄ…c 21 lat ożeniÅ‚ siÄ™ z Thérese Michielsen, którÄ… nazywaÅ‚ 'Miche'. To wÅ‚aÅ›nie jej poÅ›wiÄ™ciÅ‚ najpiÄ™kniejsze, peÅ‚ne czuÅ‚oÅ›ci i szczeroÅ›ci listy miÅ‚osne, które przeplataÅ‚y recital Yana Zbiegiela „Brel jeszcze raz” w KoniÅ„skim Domu Kultury (najpopularniejsze utwory autora „Nie opuszczaj mnie” wyÅ›piewane zostaÅ‚y po francusku i w ojczystym jÄ™zyku Brela – flamandzkim).
Znużony pracÄ… w rodzinnej fabryce, wystÄ™powaÅ‚ bez powodzenia w brukselskich kabaretach. W 1953, wbrew woli caÅ‚ej rodziny, podjÄ…Å‚ decyzjÄ™ o wyjeździe do Paryża. Stolica Francji przyjmowaÅ‚a go chÅ‚odno. NaÅ›miewano siÄ™ tam z jego akcentu, prowincjonalnego wyglÄ…du, nadmiernej gestykulacji. NiedÅ‚ugo potem Brela odkryÅ‚ Jacques Canetti, to dziÄ™ki niemu wystÄ…piÅ‚ po raz pierwszy na deskach paryskiej Olimpii. Od 1959 jego kariera nabraÅ‚a niezwykÅ‚ego tempa. KoncertowaÅ‚ w Europie, Stanach Zjednoczonych, także w Polsce i ZwiÄ…zku Radzieckim za tzw. „żelaznÄ… kurtynÄ…”. Wspomniana korespondencja pochodzi wÅ‚aÅ›nie z czasów rozÅ‚Ä…ki małżonków i która – przytoczona przez Zbiegiela we fragmentach – zaprezentowaÅ‚a też istotnÄ… część biografii chropowatego, temperamentnego barda z Belgii. ZmÄ™czony życiem na walizkach, w 1966 r. zajÄ…Å‚ siÄ™ reżyserowaniem filmów fabularnych, z różnym skutkiem.
Niezwykle pÅ‚odny (nagraÅ‚ 13 studyjnych pÅ‚yt, 2 koncertowe, zagraÅ‚ role w 10 filmach, skomponowaÅ‚ muzykÄ™ do 8, wyreżyserowaÅ‚ 2, scenariusz napisaÅ‚ również do dwóch!), autentyczny, towarzyski, pod koniec życia staÅ‚ siÄ™ samotnikiem i zamieszkaÅ‚ na wyspie Hiva Oa. WiedzÄ…c, że cierpi na nieuleczalnÄ… chorobÄ™, powróciÅ‚ w koÅ„cu do Francji, by nagrać ostatni album, bÄ™dÄ…cy jego muzycznym testamentem. ZmarÅ‚ w 1978 r. w szpitalu w Bobigny, majÄ…c zaledwie 49 lat.
W klimat jego nieÅ›miertelnych piosenek, sÅ‚uchaczy KoniÅ„skiego Domu Kultury wprowadziÅ‚ Yan Zbiegiel. Recital Brelowskich utworów w jego wykonaniu odbyÅ‚ siÄ™ 26 października 2012. OpiekÄ™ artystycznÄ… nad muzycznym widowiskiem „Brel encore” sprawowaÅ‚a Krystyna Janda.
fot. na stronie gÅ‚ównej: http://www.oranges-and-apples.com/2012/04/jacques-brel.html
Fot: Marcin Oliński
Koniński Dom Kult..
Koncert ,,Z miÅ‚oÅ..
PrzeglÄ…d DEBIUTY ..
PrzeglÄ…d Polskich..
Na poczÄ…tku grudn..