Na scenie KDK zagrali Łukasz Pawlik Quartet oraz Włodek Pawlik Trio. - To wydarzenie, którego dawno w Koninie nie było - mówili widzowie.
W stu procentach zgadzamy się z tą opinią. Konińska publiczność byłą bowiem świadkiem niecodziennego wydarzenia. Dwa koncerty jazzowe w jeden wieczór. Na dodatek w tak znakomitym wydaniu.
Jazz w światowym formacie zgrali: Włodek Pawlik (fortepian), Łukasz Pawlik (instrumenty klawiszowe), Cezary Konrad (perkusja), Damian Kostka (electric bass) oraz Dawid Główczewski (saksofony).
Włodek Pawlik - pianista i kompozytor, jedyny laureat nagrody GRAMMY w historii polskiego jazzu za płytę „Night in Calisia” w kategorii „The Best Jazz Large Ensemble” (Los Angeles 2014). Jego albumy osiągają na rynku status złotych i platynowych. (m.in. platynowa Płyta za „Night in Calisia”).
Włodek Pawlik jest absolwentem klasy fortepianu prof. Barbary Hesse-Bukowskiej w Akademii Muzycznej im, F. Chopina w Warszawie, a także Wydziału Jazzu na Hochschule fur Musik w Hamburgu. W 2007 roku, artysta uzyskał doktorat oraz habilitację na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, gdzie aktualnie prowadzi wykłady z improwizacji. W jego dorobku znajduje się ponad 40 autorskich płyt, szereg dzieł muzyki filmowej, kompozycji orkiestrowych, muzyki do baletu, opery i utworów wokalnych, charakteryzujących się unikalną, oryginalną umiejętnością syntezy różnych gatunków muzycznych.
Włodek Pawlik współpracował m in. z tak wybitnymi muzykami ja: Randy Brecker,Mike Stern, Arturo Sandowal, Billy Hart, Tom Kennedy.Jest laureatem wielu prestiżowych nagród. Artysta ma na swoim koncie niezliczoną liczbę płyt.
W KDK muzykę artysty usłyszeliśmy w wykonaniu zespołu Włodek Pawlik Trio. Zespół firmowany nazwiskiem pianisty, to jedna z najważniejszych formacji polskiego jazzu, odnosząca sukcesy na arenie międzynarodowej, mająca swój udział w najbardziej spektakularnym sukcesie polskiego jazzu - zdobyciu nagrody Grammy w 2014 roku za płytę „Night In Calisia. To zespół stanowiący od prawie 30 lat główną płaszczyznę realizacji kompozytorskich i interpretatorskich wizji lidera. Kwintesencją stylu formacji jest umiejętność budowania artystycznej synergii pomiędzy słowiańską wrażliwością, popartą klasycznym wykształceniem każdego z muzyków, a ogromną erudycją i wirtuozerią improwizacyjną osadzoną w idiomie współczesnego jazzu.
Ze sceny wybrzmiały kompozycje, które można usłyszeć między innymi na płytach: America, Grand Piano czy Night In Calisia.
Łukasz Pawlik – pianista, kompozytor. Ma za sobą pracę w renomowanych orkiestrach symfonicznych, takich jak Düsseldorfer Symphoniker, czy Sinfonieorchester Wuppertal, a także liczne osiągnięcia konkursowe, w tym zwycięstwo w Konkursie im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Poznaniu, które umożliwiło mu podjęcie studiów w Stanach Zjednoczonych. Pobyt w USA okazał się kamieniem milowym na jego muzycznej drodze. To właśnie w USA, gdzie studiował na uczelni Western Michigan University na dobre zainteresował się jazzem. Możliwość zgłębienia tajników muzyki improwizowanej, a z drugiej strony uczęszczania na zajęcia z kompozycji i kontrapunktu klasycznego dostarczyły mu bodźców, które po powrocie do Polski przekuł w nowe pomysły muzyczne. Przestrzenią do ich realizacji stała się międzynarodowa formacja Kattorna, która powstała z inspiracji muzyką Krzysztofa Komedy, którego muzykę Łukasz starał się popularyzować poza Polską. Zespół grający na początku głównie Komedę, zaczął w miarę upływu czasu ewoluować w stronę autorskich wizji Łukasza, zdobywając po drodze liczne nagrody na konkursach jazzowych, takich jak m.in.: Nadzieje Warszawy, Berlin Jazz Award, Krokus Jazz Festival, czy wreszcie indywidualny sukces Łukasza na Jazzie Nad Odrą (II nagroda w „Konkursie na Indywidualność Jazzową”).
W 2010 ukazała się płyta „Straying To The Moon” zespołu, przyjęta pozytywnie przez krytykę, której trzon stanowiły kompozycje Łukasza. Po kilku latach pracy w orkiestrach symfonicznych Łukasz rozpoczął w 2013 roku pracę nad nowym materiałem muzycznym pod kątem następnej, tym razem autorskiej, płyty. Do jej nagrania zaprosił saksofonistę Dawida Główczewskiego, z którym współpracował już wiele lat w zespole Kattorna, znakomitą, nagrodzoną Grammy za płytę „Night In Calisia”, sekcję rytmiczną Paweł Pańta-Cezary Konrad oraz gości specjalnych: Mike’a Sterna i Michaela „Patchesa” Stewarta. Łukasz występuje tu po raz pierwszy w potrójnej roli: wykonawcy, kompozytora oraz producenta. Wkrótce po entuzjastycznym przyjęciu płyty w Polsce pojawiła się propozycja wspólnych koncertów ze strony Mike’a Sterna, której początek miał miejsce w 2017 roku. Kolejnym, być może najważniejszym dotychczas etapem muzycznej podróży Łukasza jest sfinalizowanie pracy nad najnowszą autorską płytą pt. „Long-Distance Connections”, na której udało mu się zebrać całą plejadę swoich muzycznych idoli, takich jak Randy Brecker, Mike Stern, Dave Weckl, Tom Kennedy i Gary Novak, jak również wybitnych polskich muzyków, z którymi Łukasz współpracuje na stałe. Współproducentem płyty jest legendarny perkusista Dave Weckl.W Koninie muzykowi towarzyszyć będą: Dawid Główczewski – skasofony, Damian Kostka – gitara basowa, Cezary Konrad – perkusja. /opis za lukaszpawlik.com/
foto: Zdzisław Siwik
Koniński Dom Kult..
Koncert ,,Z miło..
Przegląd DEBIUTY ..
Przegląd Polskich..
Na początku grudn..