W ÅšwiÄ™ta Wielkanocne dziÄ™ki ZespoÅ‚owi PieÅ›ni i TaÅ„ca Konin przenieÅ›liÅ›my siÄ™ na wielkopolskÄ… wieÅ›. ZespóÅ‚ w swojej prezentacji pokazaÅ‚ wielkanocne tradycje, Å›piewy i taÅ„ce, a tancerze ubrani byli w piÄ™kne stroje wielkopolskie.
 

ZespóÅ‚ PieÅ›ni i TaÅ„ca Konin dziaÅ‚ajÄ…cy przy KoniÅ„skim Domu Kultury, jako miejsce swojej prezentacji wybraÅ‚ ZagrodÄ™ Borowo w gminie Krzymów, której atmosfera idealnie odzwierciedla dawnÄ… wielkopolskÄ… wieÅ›. Przy okazji bardzo dziÄ™kujemy gospodarzom tego miejsca Jadwidze i Wojciechowi Brylom, którzy niezwykle ciepÅ‚o przyjÄ™li zespóÅ‚ ludowy z KDK.

- Chcemy pokazać obrazek wielkanocny na wielkopolskiej wsi – mówi Dariusz Intrys kierownik artystyczny ZespoÅ‚u PieÅ›ni i TaÅ„ca Konin. – BÄ™dÄ… pisanki, Å›migus dyngus, ale przede wszystkim taÅ„ce i Å›piewy. W Wielkanoc mieszkaÅ„cy mogli siÄ™ piÄ™knie przystroić, kawalerowie przybywali nawet z odlegÅ‚ych wsi, żeby spotkać swoje panny. A one czasem przewrotnie podÅ›piewaÅ‚y: ,,Choć padaÅ‚o, choć byÅ‚o Å›lisko to siÄ™ przywlekÅ‚o to Å›winiorzysko”. Naszym celem jest pokazanie fragmentu wielkanocnej wsi, przypomnienie naszym mamom czy babciom tych tradycji i pokazanie ich mÅ‚odemu pokoleniu. Tancerze ubrani bÄ™dÄ… w kolorowe, przepiÄ™kne stroje wielkopolskie, tak zwane szamotulskie – panny w bÅ‚Ä™kitach, a panowie w czerwieni i w piÄ™knych czarnych kapeluszach.

Serdecznie zapraszamy do oglądania prezentacji Zespołu Pieśni i Tańca Konin na Facebooku i YouTube Konińskiego Domu Kultury!



REKLAMA:

Zapowiedzi

Partnerzy KDK