Janina Perathoner (z domu WdziÄ™czna) swoje 85. urodziny obchodziÅ‚a w 2011 roku jako pensjonariuszka Domu Opieki SpoÅ‚ecznej na koniÅ„skiej Glince. Wtedy wÅ‚aÅ›nie powstaÅ‚o urodzinowe wydanie Magazynu „WiÄ™cej Kultury”, na które paÅ„stwa zapraszamy. To kolejna projekcja cyklu „Z archiwum filmowego KDK”.
Jubilatka tryska w nim werwÄ… i dzieli siÄ™ z widzami, ale też ze StanisÅ‚awem SroczyÅ„skim, redaktorem „Koninianów” (magazynu w tygodniku „PrzeglÄ…d KoniÅ„ski”) i z MagdalenÄ… Å»yÅ‚Ä… z Miejskiej Biblioteki Publicznej, nie tylko wspomnieniami, ale też swoimi pisarskimi planami. W tym telewizyjnym felietonie przeżyte wspólnie z jubilatkÄ… nauczycielskie czasy ciepÅ‚o wspominajÄ… jej koleżanki z „Górnika” (Technikum Górniczego w Koninie): Adelajda Zok, Maria ZwoliÅ„ska, Maria Dobrowolska.
Janina Perathoner od debiutu w 1987 roku tworzyÅ‚a pod literackim pseudonimem Janina Weneda. NapisaÅ‚a piÄ™tnaÅ›cie książek. OstatniÄ… powieść „Zapomniany mocarz”, poÅ›wiÄ™cona postaci StanisÅ‚awa Staszica, zostaÅ‚a wydana przez Wydawnictwo „Setidava” Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie już po jej Å›mierci.
W tym magazynie wystÄ™pujÄ… także Lech Stefaniak, ówczesny dyrektor Muzeum OkrÄ™gowego w Koninie i kustosz Janusz GulczyÅ„ski, który syntetycznie omawia poszczególne powieÅ›ci Janiny Wenedy, wskazujÄ…c na walory dotyczÄ…ce lokalnych wÄ…tków bogatego dorobku pisarki. W archiwalnym materiale obejrzymy też cenne eksponaty (książki, pamiÄ…tki i fotografie z archiwum rodzinnego, odznaczenia i nagrody) przekazane przez pisarkÄ™, jako „depozyt wieczysty”, do Muzeum OkrÄ™gowego i które do dzisiaj sÄ… eksponowane, jako fragment staÅ‚ej ekspozycji
pt. „Konin poprzez wieki”. Dodajmy jeszcze, że po Å›mierci Janiny Wenedy w GosÅ‚awicach zorganizowano też specjalnÄ… wystawÄ™ wspomnieniowÄ… pt. „Konin pokochaÅ‚am najbardziej”.
W akcie darowizny Janina Perathoner, przekazaÅ‚a Koninowi, na cele spoÅ‚eczne i kulturalne, swój dom przy ulicy Staszica i prawa autorskie do wszystkich swoich książek.
Janina Perathoner, lubiana i ceniona dÅ‚ugoletnia nauczycielka jÄ™zyka polskiego, wicedyrektorka Technikum Górniczego, regionalistka, poetka i pisarka zmarÅ‚a w Koninie w 2014 roku, w wieku 88 lat.
„Janina czyli Weneda” (18,28’)
Magazyn „WiÄ™cej Kultury”, wydanie XLIV, październik 2011
komentarz, redakcja, zdjęcia: Andrzej Moś
lektor: Andrzej Dusza
montaż: Zdzisław Siwik
wykorzystano muzykÄ™ Andrzeja Rejmera oraz fotografie Aleksandry Jurgielewicz
produkcja: Koniński Dom Kultury, 2011
Koniński Dom Kult..
Koncert ,,Z miÅ‚oÅ..
PrzeglÄ…d DEBIUTY ..
PrzeglÄ…d Polskich..
Na poczÄ…tku grudn..