Urodziny Zofii Urbanowskiej, pisarki, autorki m.in. „Gucia zaczarowanego” i „Księżniczki”, świętowali koninianie 19 maja na bulwarze nadwarciańskim. Na święcie pojawiły się Zofie, Zosie, Zośki, Zochny, Zochy i Zosieńki. Dla nich grały zespoły muzyczne, działał zakład fryzjerski, sprzedawano książkę (o jubilatce) i rozdawano grochówkę.
Szczególną okazję do zorganizowania zlotu Zosiek, była 170. rocznica urodzin Zofii Urbanowskiej, konińskiej pisarki, tworzącej w epoce pozytywizmu. Dr Barbara Kosmowska, autorka biografii pisarki „Na służbie u Kopciuszka”, napisała: „pora się upomnieć o popularną niegdyś, a dziś już zapomnianą pozytywistkę, właścicielkę biografii zdumiewającej, bo i szarej, i niezwykle barwnej jednocześnie”. Temu „upominaniu się” służy ogłoszony przez prezydenta Konina, Piotra Korytkowskiego, rok 2019 Konińskim Rokiem Zofii Urbanowskiej i świętowane dzisiaj „Urodziny Zofii Urbanowskiej”.
Choć w Koninie mieszka 1512 Zosiek, to – jak głosi hasło: „ten rok w garści trzyma… Ta jedyna!”. Dzięki „tej jedynej” pozostałe Zosie mogły dzisiaj wziąć udział w urodzinach, zaczynając od wystylizowania własnej fryzury à la Urbanowska. Na bulwarze zadbały o to uczennice Zespołu Szkół Technicznych w Koninie. Fundacja na Rzecz Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Otwarcie” rozdawała Zofiom i Zosiom pięknie wykonane szydełkiem przypinki a młodzież z I Liceum zakładki do książek, opatrzone sentencjami pisarki, np. „Kto nie umie rachować, ten zbankrutować musi”.
Część artystyczną urodzin rozpoczęły przedszkolaki z Przedszkola nr 1 „Kosmatek”, grając i tańcząc. Grupa Muzyczna Agharta z Konińskiego Domu Kultury podczas swojego koncertu zaprezentowała między innymi dwie specjalnie skomponowane piosenki: jedna nosi tytuł „Dla Pani Zosi” i jest piosenką biograficzną, opowiadającą o życiu pisarki na tle wydarzeń historycznych, druga, „Taki czas”, nawiązuje do rodzinnego Konina oraz Tatr, ukochanych przez pisarkę. Ta pierwsza została nagrana na płycie i jest dołączana do książki Barbary Kosmowskiej „Na służbie u Kopciuszka”. Przy tej drugiej piosence warto dodać, że to właśnie Urbanowska swoim pisaniem rozsławiła m.in. legendę Janosika. Wiele o tym informacji znaleźć można właśnie w książce „Na służbie u Kopciuszka”, którą w czasie urodzin sprzedawała Miejska Biblioteka Publiczna (jej Wydawnictwo Setidava wraz z Wydawnictwem Literatura w Łodzi są wydawcami dzieła). W międzyczasie kinomani mogli w dworku Urbanowskiej (dzisiaj siedzibie konińskiego USC) obejrzeć film animowany na motywach opowiadania Urbanowskiej „Gucio zaczarowany”.
Po koncercie Agharty swoje talenty wokalne prezentowały wokalistki z Młodzieżowego Domu Kultury, zaś Fundacja im. doktora Piotra Janaszka „Podaj Dalej” przygotowała spektakl na motywach opowiadania „Janosik” Zofii Urbanowskiej. Po nich na scenie zawirował KaDeKowski Zespół Pieśni i Tańca „Konin”, wykonując m.in. tańce góralskie, często opisywane przez Urbanowską. Potem grała Kapela z Kopyta a na zakończenie Warszawska Orkiestra Sentymentalna. To dla dorosłych, a dla dzieci atrakcją był festiwal baniek mydlanych, zawody zręcznościowe i ścianka wspinaczkowa. O głodnych zadbali właściciele foodtracków i w szczególności Koło Gospodyń Wiejskich z Kowalewka (gmina Rzgów), gdzie Zofia Urbanowska się urodziła; panie z KGW przygotowały znakomitą grochówkę, przy okazji zapraszając do odwiedzenia miejscowego Domu Kultury, gdzie urządzono Izbę Pamięci Pisarki.
Koniński Dom Kult..
Koncert ,,Z miło..
Przegląd DEBIUTY ..
Przegląd Polskich..
Na początku grudn..