- Mam dla PaÅ„stwa nowinÄ™, w sobotÄ™ bÄ™dzie u nas wieczór taÅ„cujÄ…cy! Tymi sÅ‚owami z „Księżniczki” zaczÄ…Å‚ siÄ™ 12 maja 2019 r. spotkanie z ZofiÄ… UrbanowskÄ…, autorkÄ… „Księżniczki”. Chociaż wÅ‚aÅ›ciwie to nie byÅ‚ wieczór taÅ„cujÄ…cy a bardziej herbatka, nie w sobotÄ™ lecz dzieÅ„ później, na którym Anna CieÅ›lak, aktorka, wcieliÅ‚a siÄ™ w rolÄ™ koniÅ„skiej pisarki, zapraszajÄ…c do Salonu Poezji i Literatury.

To byÅ‚ już 27. Salon inspirowany dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ… Anny Dymnej, zorganizowany w KoniÅ„skim Domu Kultury. Ten dzisiejszy byÅ‚ szczególny, bo przypadajÄ…cy w Roku Zofii Urbanowskiej, ogÅ‚oszonym przez prezydenta Konina dla upamiÄ™tnienia 170. rocznicy urodzin i 80. rocznicy Å›mierci pisarki. W organizacjÄ™ Salonu wÅ‚Ä…czyÅ‚y siÄ™ sÅ‚uchaczki koniÅ„skiej Politechniki Trzeciego Wieku i uczniowie PaÅ„stwowych SzkóÅ‚ Muzycznych w Koninie i SÅ‚upcy.
 
To jak to byÅ‚o z „wieczorem taÅ„cujÄ…cym”? Cóż, w zasadzie zapowiedziÄ… z „Księżniczki” siÄ™ zaczÄ…Å‚ i skoÅ„czyÅ‚ Walcem es-moll StanisÅ‚awa Moniuszki, w wykonaniu Ani PydyÅ„skiej. Potem przy stoliku z herbatkÄ… zasiadÅ‚y obok Urbanowskiej (w tej roli Anna CieÅ›lak), sÅ‚uchaczki koniÅ„skiej Politechniki Trzeciego Wieku: Zofia Kasprzyk, Barbara WÅ‚odarczyk i Halina Górska, tÅ‚umaczÄ…c znaczenie sÅ‚owa Zofia (z greki sophia to mÄ…drość) oraz cytujÄ…c, co o Zofiach napisali Mickiewicz w „Panu Tadeuszu” i SÅ‚owacki w „Z pamiÄ™tnika Zofii Bobrówny”. PadÅ‚y też zdania Iwaszkiewicza i MiÅ‚osza o znaczeniu twórczoÅ›ci Urbanowskiej dla obydwu znakomitych pisarzy.
 
Anna CieÅ›lak, aktorka filmowa i Teatru Polskiego w Warszawie, zajęła siÄ™ przede wszystkim „Guciem zaczarowanym”, bodajże najbardziej znanÄ… powieÅ›ciÄ… Zofii Urbanowskiej. TÄ™ powieść autorka skierowaÅ‚a do dzieci. Jej obszerne fragmenty Anna CieÅ›lak tak przeczytaÅ‚a, że widzowie sÅ‚uchali w absolutnej ciszy. A przecież to powieść przytÅ‚aczajÄ…ca, jak na obecne czasy, swoim dydaktyzmem, napisana jÄ™zykiem z pozytywistycznÄ… manierÄ…, trudnym do przyswojenia (strawienia) przez dzisiejszego mÅ‚odego czytelnika. Czy to znaczy, że wspóÅ‚czesnemu czytelnikowi trzeba „odpuÅ›cić”. Może niekoniecznie – po przeczytaniu „Gucia zaczarowanego” wielu może by siÄ™ ocknęło z nic nierobienia i bycia przekonanym, jak poczÄ…tkowo Gucio, że jak siÄ™ leży, to siÄ™ wszystko należy.
 
Annie CieÅ›lak znakomicie wtórowaÅ‚y Muzyczne AnioÅ‚y: Ania PydyÅ„ska i Filip PaczeÅ›ny z PaÅ„stwowej SzkoÅ‚y Muzycznej I i II stopnia oraz Lena Witkowska z PSM I stopnia w SÅ‚upcy, piÄ™knie wykonujÄ…c utwory StanisÅ‚awa Moniuszki, Fryderyka Chopina i Maurycego Moszkowskiego. Do Salonu przygotowaÅ‚a ich Danuta GoÅ›ciÅ„ska.

 
 

 
REKLAMA:

Zapowiedzi

Partnerzy KDK