Film ,,W poszukiwaniu portretów” z 14. MiÄ™dzynarodowego Festiwalu Filmowego ,,Å»ydowskie Motywy" obejrzeli uczestnicy projektu ,,Konin PamiÄ™ta” poÅ›wiÄ™conemu obchodom 76. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Pokaz odbyÅ‚ siÄ™ 15 kwietnia w Strefie K.
Dokument w reżyserii Elizabeth Rynecki jest głęboko poruszającą opowieścią o bogactwie sztuki jednego człowieka, zniszczeniach spowodowanych przez wojnę i nieoczekiwanej ścieżce do uzdrowienia.
W pokazie filmu udział wzięli licealiści, ich opiekunowie i mieszkańcy Konina.
WczeÅ›niej mÅ‚odzież z trzech koniÅ„skich liceów na ulicach miasta rozdawaÅ‚a żóÅ‚te żonkile, symbol zbiorowej pamiÄ™ci o Å»ydach i powstaniu w getcie warszawskim (19 kwietnia – 16 maja 1943 r). ByÅ‚ także spacer „Åšladami KoniÅ„skich Å»ydów”, zakoÅ„czony na żydowskim cmentarzu przy ul. Nadrzecznej.
Warto przypomnieć, że w powstaniu w getcie warszawskim walczyÅ‚o dwoje mieszkaÅ„ców Konina: Frania Beatus oraz MichaÅ‚ Strykowski. Frana Beatus byÅ‚a Å‚Ä…czniczkÄ… podczas powstania. PopeÅ‚niÅ‚a samobójstwo w ostatnich dniach zrywu. Jej ciaÅ‚a nie odnaleziono.
Nie odnaleziono także ciała Michała Strykowskiego, weterynarza z Konina. Wiadomo o nim, że był uczestnikiem powstania w Getcie Warszawskim i najprawdopodobniej stamtąd też nie wyszedł.
Organizatorami projektu byli III Liceum OgólnoksztaÅ‚cÄ…ce im. Cypriana Kamila Norwida w Koninie, II Liceum OgólnoksztaÅ‚cÄ…ce im K.K. BaczyÅ„skiego w Koninie, I Liceum OgólnoksztaÅ‚cÄ…ce im. Tadeusza KoÅ›ciuszki w Koninie i Stowarzyszenie F R Y D H O F.
Projekt wsparli miÄ™dzy innymi Muzeum Historii Å»ydów Polskich POLIN, Forum For Dialogue, Å»ydowskie Motywy | Jewish Motifs IFF
Koniński Dom Kult..
Koncert ,,Z miÅ‚oÅ..
PrzeglÄ…d DEBIUTY ..
PrzeglÄ…d Polskich..
Na poczÄ…tku grudn..