Chrystus nam siÄ™ narodziÅ‚ (…) by poÅ›ród witajÄ…cych zobaczyć czÅ‚owieka… pisaÅ‚ Jerzy Libert, poeta okresu miÄ™dzywojennego, w wierszu „Pasterka”. Ten wiersz przypomnieli aktorzy: Anna Dymna, Natalia Samojlik, Mateusz Michnikowski i Krystian Modzelewski w czasie Salonu Poezji i Literatury w KoniÅ„skim Domu Kultury.
To byÅ‚ 23. Salon. ZaczÄ…Å‚ siÄ™ nietypowo, bo w Domu Pomocy SpoÅ‚ecznej w Koninie, gdzie dla mieszkaÅ„ców poezjÄ™ bożonarodzeniowÄ… recytowali mÅ‚odzi aktorzy scen warszawskich i krakowskich: Krystian Modzelewski, Natalia Samojlik i Mateusz Michnikowski. W ich wykonaniu mieszkaÅ„cy DPS i bywalcy Dziennego Domu Pomocy SpoÅ‚ecznej usÅ‚yszeli wiersze m.in. Juliana Tuwima, CzesÅ‚awa MiÅ‚osza, Jerzego Ficowskiego, Leopolda Staffa i BronisÅ‚awy Ostrowskiej. PopÅ‚ynęły też strofy Roman Brandstaetter oraz o. Franciszka Czarnowskiego i ks. Jana Twardowskiego. ByÅ‚o także wspólne Å›piewanie kolÄ™d i życzenia, które mieszkaÅ„com DPS zÅ‚ożyÅ‚a Elżbieta MiÄ™tkiewska, dyrektor KoniÅ„skiego Domu Kultury.
Trzy godziny później, kiedy sala widowiskowa KDK wypeÅ‚niÅ‚a siÄ™, w Salonie Poezji i Literatury pojawiÅ‚a siÄ™ Anna Dymna wraz z trojgiem aktorów, wczeÅ›niej wystÄ™pujÄ…cych w DPS. Obok nich Muzyczne AnioÅ‚y – dzieci z „Wojtusiowych Nutek”, scholae dziaÅ‚ajÄ…cej przy parafii Å›w. Wojciecha w Koninie-MorzysÅ‚awiu (scholam prowadzÄ… Magdalena i Krzysztof Kusiakowie).
Zaczęło siÄ™ jednak od pozdrowieÅ„ i wspomnieÅ„. Katarzyna Kubacka-Seweryn mówiÄ…c, że „warto i trzeba mówić o drugim czÅ‚owieku”, ciepÅ‚e sÅ‚owa skierowaÅ‚a do Szymona Pawlickiego, nieobecnego honorowego gospodarza Salonu. Anna Dymna zaÅ› przypomniaÅ‚a: – PamiÄ™tam dzieÅ„, w którym otwieraÅ‚am Salon Poezji w Koninie razem z Szymonem Pawlickim, recytujÄ…c wiersze ksiÄ™dza Twardowskiego. Szymon miaÅ‚ coÅ› takiego w gÅ‚osie… MyÅ›laÅ‚am, że to ksiÄ…dz Twardowski mówi... Wierszami ksiÄ™dza Twardowskiego otworzyÅ‚am już 53. Salony Poezji. A w Krakowie mieliÅ›my już 569 Salon… Choć dyrekcja teatru siÄ™ zmieniÅ‚a, Salon Poezji trwa, wiÄ™cej – zaraza salonowa siÄ™ rozszerza. Niech żyjÄ… poeci!
Trzaskały świeczki,
Świerkowe świerszcze,
AnioÅ‚ zaniemówiÅ‚
Najpiękniejszym wierszem.
A wszystko, by jak pisaÅ‚ CzesÅ‚aw MiÅ‚osz w „BaÅ›ni wigilijnej”
Po życiu pełnym bezsensu i rozpaczy,
Zmieniony ręką boską w srebrnego anioła,
W noc, która gwiazdÄ… betlejemskÄ… straszy,
Człowiek pewien przyfrunął tam, gdzie Dziecko woła.
a dodawaÅ‚ Jerzy Ficowski w „BiaÅ‚ej kolÄ™dzie”:
W mrozie na dworze
zziębnie niebożę!
Jak do moich drzwi zapuka,
to jej otworzÄ™.
To nie byÅ‚y tylko wiersze o nadziei, choć akurat ona w tym czasie jest najważniejsza. U Konstantego Ildefonsa GaÅ‚czyÅ„skiego „Przed zapaleniem choinki”, gdzie jest „ulica zdradzonego dzieciÅ„stwa”
Pyta stróż: „GdzieÅ› pan byÅ‚ tyle lat?”
„WÄ™drowaÅ‚em przez gÅ‚upi Å›wiat.”
usÅ‚yszeć „kolÄ™dÄ™ na okarynie: Lulajże, Jezuniu…
Albo podpowiedź ks. Jana Twardowskiego, który pytaÅ‚:
„Dlaczego jest Å›wiÄ™to Bożego Narodzenia?”
i odpowiadał:
Dlatego, żeby sobie przebaczać.
A w „Wierszu staroÅ›wieckim” dodawaÅ‚:
By wszystko się nam rozplątało,
Węzły, konflikty, powikłania.
Oby siÄ™ wszystkie trudne sprawy
Porozkręcały jak supełki,
WÅ‚asne ambicje i urazy
Zaczęły śmieszyć jak kukiełki.
Oby w nas paskudne jędze
Pozamieniały się w owieczki,
A w oczach mądre łzy stanęły
Jak na choince barwnej świeczki...
Każdy z recytowanych wierszy, każda ze Å›piewanych kolÄ™d, zmierzaÅ‚y do „chwili pojednania”. Tak zatytuÅ‚owany jest wiersz Anny KamieÅ„skiej:
Weź w rękę siwy opłatek dnia
bo oto nadeszła chwila pojednania
niech siÄ™ pojedna
jabłko z nożem
drzewo z ogniem
dzień z nocą
śmiech z płaczem
nicość z ciałem
niech siÄ™ pojedna
samotność z samotnością
Anna Dymna razem z aktorami życzyÅ‚a sÅ‚uchaczom spokoju, radoÅ›ci, uÅ›miechu i przede wszystkim miÅ‚oÅ›ci – by nikt nie byÅ‚ sam. „Bo najpiÄ™kniejszym schronieniem dla czÅ‚owieka jest drugi czÅ‚owiek”.
Salon Poezji i Literatury zakoÅ„czyÅ‚ siÄ™ dość niezwykle – krótkim reportażem z warsztatów filmowych dla dzieci, przeprowadzonych w KDK pod szyldem Europa Cinemas. W tym roku dzieciaki pracowaÅ‚y nad scenicznÄ… realizacjÄ… „Kaczki dziwaczki” Jana Brzechwy, przygotowujÄ…c kostiumy, ruch sceniczny i – naturalnie – uczyÅ‚y siÄ™ recytowania i filmowania. Z tym, że tym razem recytowali: Anna Dymna, Natalia Samojlik, Mateusz Michnikowski i Krystian Modzelewski. Taka to byÅ‚a dziwaczka!
Koniński Dom Kult..
Koncert ,,Z miÅ‚oÅ..
PrzeglÄ…d DEBIUTY ..
PrzeglÄ…d Polskich..
Na poczÄ…tku grudn..