Wielkopolskie święta piosenki i tańca odbywają się tradycyjnie w marcu. IV Wielkopolski Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej zakończył się 5 marca 2005 r. (jego taneczna wersja odbędzie się 19 marca 2005 r.). Obie imprezy, które trwają tylko 1 dzień, cieszą się niesłabnącym powodzeniem wśród uczestników.

W tym roku zostało wprowadzone novum: akredytację związaną z udziałem: 10 zł dla rodzimych uczestników (KDK) i 15 zł dla osób z zewnątrz. Udział w 3 poprzednich festiwalach był bezpłatny. Chęć udziału w konkursie około 150 młodych wokalistów.
W wielkopolskich festiwalach wykonawcy mają możliwość prezentowania się w 4 kategoriach wiekowych, także młodzieżowych. Międzynarodowy festiwal jest imprezą dziecięcą. Wokaliści mogą występować tu wyłącznie solo i w duetach, na MDFPiT dopuszczane są także zespoły wokalne. Co roku w czasie konkursu wielkopolskiego występuje ponad 150 uczestników, KDK nie byłby w stanie przyjąć większej liczby.
Wokaliści, którzy zdobywają pierwsze miejsca w trzech kategoriach wiekowych do 16 lat, mają możliwość zaprezentowania się w ogólnopolskich eliminacjach do Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu. Zespół taneczny w kategorii do 16 lat, który otrzymuje Grand Prix, uzyskuje tym samym nominację do udziału w imprezie międzynarodowej. Koniński Dom Kultury pokrywa wówczas 25 procent kosztów akredytacji dla grupy liczącej maksimum 30 osób. Jury przyznaje też I miejsca w każdej kategorii wiekowej oraz dwa wyróżnienia. Uczestnicy otrzymują certyfikaty, a laureaci – nagrody ufundowane przez Koniński Dom Kultury.
W tym roku deszcz nagród spadł na uczestników zajęć wokalnych prowadzonych w KDKu. W kategorii wiekowej 11-13 lat wyróżnienia zdobyły Samanta Pyzik i Marika Łukaszewska, zaś II miejsce Magda Iwińska. W kategorii wiekowej 7-10 lat jurorzy wyróżnili Katarzynę Łapaj, III miejsce przyznali Nikoli Pyzik, I – Marysi Radke. Wśród młodzieży I miejsce wyśpiewała Magda Antczak (14-16 lat), a III – Magda Moczyńska (17-19 lat). Wszystkie wyżej wymienione laureatki są uczestniczkami zajęć prowadzonych przez Marlenę Brzezińską i Ireneusza Rysia.
Dzieci i młodzież oceniało profesjonalne jury w składzie: Barbara Bajon (Poznań), Adam Pawlikowski (Włocławek), Rajmund Poprawka Wolff (Poznań). Sekretarzem jury był Jarosław Piotrowski.
Jak powiedział jeden z jurorów, Rajmund Poprawka-Wolff: - Instruktorzy i dzieci bardzo dużo przez ten rok zrobili, jeśli chodzi o warsztat, o emisję głosu etc. Życzyłbym sobie jednak, by sięgali raczej po repertuar dziecięcy. Zbyt wiele pojawiało się utworów stworzonych dla dorosłych. Nic dodać nic ująć.
REKLAMA:

Zapowiedzi

Partnerzy KDK