SÄ… najpopularniejszÄ… parÄ… polskiego teatru i seriali. Czy najdziwniejszÄ…, tego nie wiadomo. Publiczność wielbi ich od „Miodowych lat”. SÄ… jak stare dobre sceniczne małżeÅ„stwo, trochÄ™ jak – Flip i Flap. Różnice temperamentów i emploi tak odlegÅ‚e, sprawiajÄ…, że pasujÄ… do siebie jak ulaÅ‚. Wielkość ich talentu i osobowoÅ›ci polega i na tym, że w przestrzeni artystycznej istniejÄ… niezależnie od siebie. Mowa o Cezarym Å»aku i Arturze Barcisiu, których widzowie mieli okazjÄ™ oglÄ…dać 6 listopada br. w sztuce Neila Simona – „Dziwna para” (Teatr Capitol). 

WnÄ™trze nowojorskiego apartamentowca. Osiem pokoi pomnożonych przez baÅ‚agan, który potrafi stworzyć samotnie mieszkajÄ…cy amator mÄ™skich rozrywek. To Oscar Madison, dziennikarz sportowy, rozwodnik, przyjmujÄ…cy kumpli na piÄ…tkowym pokerku. CzÄ™stuje zielonymi kanapkami. Pali cygara i popija dobrÄ… whiskey. W jego mÄ™ski Å›wiat wkracza z impetem przyjaciel, twórca sportowych newsów do radia – Felix Unger, opuszczony wÅ‚aÅ›nie przez żonÄ™ (sprawa rozwodowa w toku) i potencjalny samobójca, przerywajÄ…c mÄ™skie granie i caÅ‚Ä… tÄ™ sielankÄ™. Niepoprawny baÅ‚aganiarz, król życia, miÅ‚ujÄ…cy wolność ugina siÄ™ oto pod ciężarem alergii (a wÅ‚aÅ›ciwie hipochondrii), zamiÅ‚owania do sterylnoÅ›ci i wykwintnej kuchni przyjaciela, którego przyjmuje pod swój dach. Barcisiowi i Å»akowi partnerowali Witold WieliÅ„ski, Piotr Skarga i Jerzy Gudejko (producent spektaklu: Studio Gudejko), którzy zbudowali idealny mÄ™ski Å›wiat, peÅ‚en uroczych wad, jak to w komedii – oparty na stereotypach. Do tego Å›wiata dostÄ™pu nie majÄ… kobiety, sÄ… w domach, można siÄ™ z nimi poÅ‚Ä…czyć przez telefon lub minąć w windzie. To ostatnie spotkanie jest kluczowe, niemal w ostatnich scenach spektaklu, na scenie pojawiajÄ… siÄ™ dwie urocze siostry, masażystki, wyglÄ…dajÄ…ce na bliźniaczki (Katarzyna Å»ak, Viola Arlak). Czy potrzebujÄ… mÄ™skiego ramienia? StanowczoÅ›ci. SiÅ‚y. Który z mężczyzn robi na nich najlepsze wrażenie? Ten nadwrażliwy czy ten pewny siebie. Wraz z ich wejÅ›ciem na deski KoniÅ„skiego Domu Kultury dokonaÅ‚ siÄ™ zwrot akcji, możliwy jedynie w komedii, o której jej autor, Neil Simon wie wszystko (tak miaÅ‚ wyrazić siÄ™ o jego sztuce Edward DziewoÅ„ski, ojciec kabaretu „Dudek”). Skutkiem tych nieoczekiwanych zmian, Feliks wyprowadza siÄ™ (zostaje wyrzucony?) do piÄ™knych sÄ…siadek, zaÅ› Oscar… Oto zaczynajÄ… mu przeszkadzać paprochy na dywanie! Widowisko w dwóch aktach wyreżyserowaÅ‚ Wojciech Adamczyk, twórca sukcesu serialu „Ranczo” (i jego fabularnej peÅ‚nometrażowej wersji).

Przypomnijmy, że „Dziwna para” to kultowa sztuka grana na Broadwayu, a jej autor – Neil Simon, jest jedynym pisarzem majÄ…cym tam teatr swojego imienia. Jest on najczęściej grywanym w teatrach Å›wiata komediopisarzem amerykaÅ„skim, a „Dziwna para” doczekaÅ‚a siÄ™ również realizacji filmowej. W 1968 w komedii fabularnej pod tym samym tytuÅ‚em wystÄ…pili Jack Lemon (jako Felix) i Walter Matthau (jako Oscar). SztukÄ™ Simona dla stoÅ‚ecznego Teatru Capitol przetÅ‚umaczyÅ‚ Henryk Krzeczkowski.


Fot. Zdzisław Siwik

REKLAMA:

Zapowiedzi

Partnerzy KDK