Zaledwie rok temu odszedÅ‚ Józef Szyk. Rocznica jego Å›mierci staÅ‚a siÄ™ okazjÄ… do spotkania i wspomnieÅ„ – czÅ‚owieka i niezwykle pracowitego twórcy, którego pasjÄ… byÅ‚y sztuki plastyczne i film. Wydarzenie zorganizowane przez MiejskÄ… BibliotekÄ™ PublicznÄ… i KoniÅ„ski Dom Kultury zgromadziÅ‚o tÅ‚um bliskich, przyjacióÅ‚ i wszystkich tych, którzy z Józefem Szykiem zetknÄ™li siÄ™ we wspólnych dziaÅ‚aniach.
W MBP zostaÅ‚a otwarta wspomnieniowa wystawa plastyczna zatytuÅ‚owana „DROGA – Józef Szyk”. PrzypomniaÅ‚a malarskie poszukiwania uzdolnionego twórcy, który z wzajemnoÅ›ciÄ… kochaÅ‚ przyrodÄ™. W kÄ…ciku Galerii „Nad książkami” czas zatrzymaÅ‚y przedmioty, których używaÅ‚ w codziennej pracy – pÄ™dzle, palety, dwie pary należących do niego okularów. Malarstwo byÅ‚o jego ulubionym zajÄ™ciem, ale nie ograniczaÅ‚ siÄ™ do tej techniki. ZajmowaÅ‚ siÄ™ medalierstwem, metaloplastykÄ…, rysunkiem. Przed wejÅ›ciem do galerii, na sztaludze, znalazÅ‚ siÄ™ zestaw jego prac, peÅ‚nych poczucia humora. Scenki jak z Mleczki, przypominaÅ‚y, że Józef Szyk lubiÅ‚ żartować i kochaÅ‚ ludzi, takimi jakimi byli. W kieszeni miaÅ‚ zawsze cukierki, czÄ™stowaÅ‚ nimi chÄ™tnie. Podczas wizyt w jego domu, graÅ‚ dla goÅ›ci na ustnej harmonijce. Takim zapamiÄ™taÅ‚a go Dorota Grzechowiak, autorka tomów „Pasje znanych koninian”, która zamieÅ›ciÅ‚a sylwetkÄ™ Szyka w jednym z nich.
Honorowym goÅ›ciem wernisażu byÅ‚a jego żona, MirosÅ‚awa Szykowa, z którÄ… poznali siÄ™ w latach 60., w Gorzowie Wielkopolskim. Józef Szyk przyszedÅ‚ na Å›wiat w 1941 roku w Czerniowcach, na Ukrainie. Po wojnie w ramach repatriacji znalazÅ‚ siÄ™ wraz z rodzinÄ… na Ziemiach Odzyskanych. Tam wÅ‚aÅ›nie spotkaÅ‚ swojÄ… narzeczonÄ…, późniejszÄ… żonÄ™, MirosÅ‚awÄ™. Na wystawie znalazÅ‚a siÄ™ też pierwsza praca, którÄ… jej podarowaÅ‚: żoÅ‚nierz zalecajÄ…cy siÄ™ do dziewczyny. Józef Szyk namalowaÅ‚ jÄ… bÄ™dÄ…c w wojsku. Do dziÅ› wisi w domu PaÅ„stwa Szyków, nie jest na sprzedaż.
Dyrektor MBP, Henryk Janasek przypomniaÅ‚, że dwa lata temu poprosiÅ‚ Szyka o namalowanie obrazów zwiÄ…zanych tematycznie z TrylogiÄ… Henryka Sienkiewicza. Malarz bardzo siÄ™ do tego pomysÅ‚u zapaliÅ‚. Kolekcja jego prac uÅ›wietniÅ‚a Narodowe Czytanie Trylogii, którego niestety – nie doczekaÅ‚. W Gorzowie znalazÅ‚ też innÄ… inspiracjÄ™. ByÅ‚y to przecież ziemie, po których wÄ™drowali i na których do osadnictwa zostali przymuszeni przez wÅ‚adze komunistyczne Cyganie (używam sÅ‚owa Cyganie, ponieważ Papusza i jej mąż, Dionizy Wajs wyÅ›miewali sformuÅ‚owanie: „Romowie” – przyp. red.). Kolorowe tabory, zamieszanie, muzyka, gwar – na zawsze pozostawiÅ‚y Å›lad w sercu Józefa Szyka, na tyle mocny, że poÅ›wiÄ™ciÅ‚ im sporo swych prac (w tym portret Papuszy).
WystawÄ™ w MBP w wiÄ™kszoÅ›ci stanowiÅ‚y pejzaże, bardzo konkretne. Artysta sportetowaÅ‚ w nich najpiÄ™kniejsze miejsca w regionie: parki, oczka wodne, polne i leÅ›ne drogi, etc. WÅ›ród prac znalazÅ‚ siÄ™ także autoportret Józefa Szyka, namalowany w 1999 roku. – ManifestowaÅ‚ to, co czuÅ‚ – powiedziaÅ‚a o nim żona, przypominajÄ…c też jego ulubionÄ… sentencjÄ™ Kornela MakuszyÅ„skiego: „PiÄ™kno jes wieczne, piÄ™kno umrzeć nie może. I po nas zostanie to tylko na wieczne czasy, co duch piÄ™knego, a myÅ›l nasza wspaniaÅ‚ego dokona”. – I dokonaÅ‚ – dodaÅ‚a MirosÅ‚awa Szykowa, która goÅ›ci wernisażu poczÄ™stowaÅ‚a przepysznym ciastem i pÄ…czkami domowego wypieku.
Przypomnijmy również, że Józef Szyk jako plastyk braÅ‚ udziaÅ‚ w wystawach zbiorowych i indywidualnych organizowanych w Koninie i regionie (1971-2013), edukowaÅ‚ też dzieci i mÅ‚odzież. Za twórczość plastycznÄ… otrzymaÅ‚ kilka nagród. Plastyki, którÄ… żyÅ‚ byÅ‚o mu jednak maÅ‚o. IdÄ…c jego Å›ladami, goÅ›cie wernisażu przenieÅ›li siÄ™ do Kina „Oczko” do KoniÅ„skiego Domu Kultury, gdzie odbyÅ‚a siÄ™ projekcja filmów, zrealizowanych z udziaÅ‚em Józefa Szyka. I tutaj przydaÅ‚y siÄ™ jego talenty plastyczne. Jak wspominaÅ‚ Andrzej MoÅ›, Szyk malowaÅ‚ plansze do czoÅ‚ówek i tyÅ‚ówek filmów powstajÄ…cych w Amatorskim Klubie Filmowym „Muza”. Twórca amator wspóÅ‚tworzyÅ‚ go w 1973 roku. WczeÅ›niej zorganizowaÅ‚ grupÄ™ filmowÄ… „Kadr” w KoniÅ„skich ZakÅ‚adach Naprawczych (późn. FUGO), gdzie pracowaÅ‚. Kiedy Dom Kultury ZagÅ‚Ä™bia KoniÅ„skiego ogÅ‚osiÅ‚ nabór do Klubu, Józef Szyk wspólnie z kilkoma kolegami zasilili jego szeregi. Ich pierwszym, zbiorowym filmem byÅ‚ dokument „Ziemia przemian i przyszÅ‚oÅ›ci” (1974). GoÅ›cie projekcji obejrzeli go na ekranie Kina „Oczko”. OdbyÅ‚ siÄ™ tu również pokaz dwóch innych realizacji AKF „Muza” – „Karate” i „Urodzony w niedzielÄ™”. Ten ostatni byÅ‚ z kolei pierwszÄ… animacjÄ… w historii Klubu, nad którÄ… pracowali wspólnie Józef Szyk, Gustaw Schneider i CzesÅ‚aw Rakowicz. Zabawna etiuda o leniu, który Å›ni w godzinach pracy na budowie o piÄ™knej dziewczynie, motocyklu i zwyciÄ™stwie w podnoszeniu ciężarów – bawi do dziÅ›. Autorzy wykorzystali w niej lalki typu Barbie i Ken, przywiezione zza mórz i oceanów przez zaprzyjaźnionych marynarzy. Ubranka dla bohaterów animacji wydziergaÅ‚y na drutach żony filmowców amatorów.
Andrzej MoÅ›, drugi prezes „Muzy” nie zetknÄ…Å‚ siÄ™ z Szykiem podczas jego najwiÄ™kszej aktywnoÅ›ci w AKF „Muza”, która trwaÅ‚a aż do stanu wojennego. Dorobek poprzednich klubowiczów, dziaÅ‚ajÄ…cych w pierwszej dekadzie okazaÅ‚ siÄ™ równie silnÄ… wiÄ™ziÄ…, która jak widać trwa do dziÅ›. Na zakoÅ„czenie pokazów filmowych, Andrzej MoÅ› zaproponowaÅ‚ zebranym, by obejrzeli jeszcze fragment dokumentu zrealizowanego z okazji jubileuszu – 40-lecia Amatorskiego Klubu Filmowego „Muza”. Wydarzenie zostaÅ‚o zorganizowane w KoniÅ„skim Domu Kultury w listopadzie 2013 roku. Jednym z bohaterów, którzy wspominajÄ… mit zaÅ‚ożycielski i pierwsze istotne dokonania koniÅ„skiego ruchu filmowego byÅ‚ wÅ‚aÅ›nie Józef Szyk. Magia kina pozwoliÅ‚a nam spotkać go raz jeszcze i na chwilÄ™ zatrzymać czas. MirosÅ‚awa Szykowa podarowaÅ‚a też „Muzie” fotograficzny portret swego męża i kronikÄ™ dokumentujÄ…cÄ… dokonania klubowe jego autorstwa. PlastycznÄ… oprawÄ™ seansów stanowiÅ‚y: rysunkowy portret Zbigniewa Cybulskiego i karykatura Andrzeja Mosia, które wyszÅ‚y spod rÄ™ki bohatera tych wspomnieÅ„. Na otwarciu wystawy i podczas projekcji obecni byli koledzy Józefa Szyka, z którymi wspóÅ‚tworzyÅ‚ filmy w AKF „Muza” (24 kwietnia 2015).
Koniński Dom Kult..
Koncert ,,Z miÅ‚oÅ..
PrzeglÄ…d DEBIUTY ..
PrzeglÄ…d Polskich..
Na poczÄ…tku grudn..