Nowy rok kulturalny to czas podsumowań, ale i planów. Podczas spotkania z dziennikarzami dyrektor Konińskiego Domu Kultury, Elżbieta Miętkiewska-Markiewicz przypomniała sukcesy i przedstawiła zamierzenia, jakie będą wcielane w kulturalne życie miasta w najbliższym sezonie: 2014/2015. W nowym kalendarzu nie zabraknie imprez, które umocniły się i stały tradycją takich jak: Salon Poezji Anny Dymnej, Przegląd Polskich Filmów Fabularnych DEBIUTY, oczywiście Festiwal! czy Rock z Mikołajem. Pojawią się teżnowości, z którymi nasi widzowie powoli się zaprzyjaźniają, jak transmisje i retransmisje z Teatru Narodowego w Londynie oraz wernisaże, koncerty i kolejne artystyczne i edukacyjne propozycje dla młodych koninian.
Rok kulturalny 2014/2015 w Koninie rozpocznie 26 września, uroczystość podczas której animatorzy kultury, artyści i osoby zawodowo związane z kulturą odbiorą nagrody i wyróżnienia. – To będzie prawdziwe święto kultury w mieście. Na zakończenie uroczystości dla gości gali inaugurującej rok kulturalny zaśpiewa Edyta Górniak – podkreśla Elżbieta Miętkiewska-Markiewicz, dyrektor KDK.
Nowy rok to nowe wyzwania, których zespół Konińskiego Domu Kulturalny, nie boi się podejmować. – Zbudowaliśmy markę naszej instytucji, która promuje kulturę w mieście, promuje miasta, region i Wielkopolskę. Postawiliśmy sobie wysoko poprzeczkę. Nie boimy się jednak nowych projektów i wyzwań – dodaje dyrektor Miętkiewska.
A jaki był miniony rok kulturalny w Konińskim Domu Kultury?
145 imprez: koncertów, spektakli teatralnych i kabaretowych, wystaw itd., w których uczestniczyło ponad 61 tysięcy widzów, ponad 570 seansów filmowych w czasie których 24.300 widzów obejrzało 119 filmów. To dzieła wykonane przez Koniński Dom Kultury w czasie minionych dwunastu miesięcy roku kulturalnego 2013/2014.
A to nie wszystko. Jeśli do tych wyliczeń dodać uczestników stałych zajęć w KDK, uczestników zajęć w świetlicy w Wilkowie (prowadzonej przez KDK), pokazy i występy kadekowskich zespołów w różnych miejscach regionu, kraju i zagranicy to okaże się, że w formach pracy, zajęć i imprez oferowanych przez KDK udział wzięło około 100 000 nie tylko koninian (przypomnijmy – w Koninie liczy 77 tys. mieszkańców). Obrazu dopełniać będzie wysiłek organizatorski, przejawiający się m.in. utrzymaniem bazy służącej kulturze, postawieniem (i rozebraniem) w czasie roku kilkudziesięciu scen z oświetleniem i nagłośnieniem, zaprojektowaniem i wyprodukowaniem dziesiątek plakatów, banerów, filmową i fotograficzną rejestracją wszystkich imprez KDK (i innych organizatorów imprez kulturalnych w mieście), redagowanie trzech portali internetowych itd., itd. Dużo? Pewnie niekoniecznie, bo jak znamy życie, zawsze znajdzie się ktoś twierdzący, że „tu nic się nie dzieje”.
Rok kulturalny 2013/2014 rozpoczął się machnięciem batuty przez Waldemara Malickiego i jego Filharmonię Dowcipu. Koncert obejrzało 900 widzów. Nie była to jednak największa impreza. W koncercie sylwestrowym, w czasie którego wystąpiła Orkiestra Romantica udział wzięło 1350 widzów, w Rocku z Mikołajem uczestniczyło 1630 fanów rocka, koncert z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zgromadził około 2000 osób, koncertu „Budki Suflera” wysłuchało 3000, wreszcie w koncercie galowym 35. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca uczestniczyło (tańcząc, śpiewając i podziwiając małych artystów) prawie 5000 osób. Tę ostatnią z wymienionych imprez Ministerstwo Infrastruktury i TVP uznały, w czasie obchodów 10-lecia Polski w Unii Europejskiej, za kulturalną markę Wielkopolski w Unii Europejskiej.
Największa liczbę widzów gromadziły koncerty muzyczne. Przy pełnej sali w KDK koncertował Paweł Wakarecy z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Jakuba Chrenowicza, grając II Koncert fortepianowy f-moll op. 21 oraz Michał Bajor, Marek Torzewski, Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz, zespoły „Raz, dwa, trzy”, „Czerwone Gitary” i „Zakopower”, także Chór Armii Alexandra Pustovalova. Były także bardzo kameralne koncerty w Strefie K, gromadzące po kilkadziesiąt osób, m.in. Krzysztofa Antkowiaka, Konińskiego Kameralnego Zespołu Smyczkowego „Ad Libitum” czy poznańskiego zespołu „Shalom”.
Pięknie rozwija się w KDK scena teatralna, głównie za sprawą dzieci i młodzieży uczestniczących w spektaklach organizowanych specjalnie dla nich. Tu liczby uczestników idą w tysiące widzów nie tylko konińskich. To efekt z jednej strony ciekawego repertuaru, z drugiej docenianie przez szkoły wpływu żywego słowa na rozwój dzieci, z trzeciej – udanej współpracy szkół i największej instytucji kultury w mieście. Przy okazji: coraz więcej młodych osób (także już w wieku... poszkolnym) uczestniczy w niezwykłej ofercie KDK – spektaklach teatralnych na żywo transmitowanych ze scen zagranicznych, m.in. Królewskiego Teatru Narodowy w Londynie (Royal National Theatre), który zaprezentował „Audiencję” z Helen Mirren w roli głównej, „Czas wojny” i „Króla Leara” (każdy w oryginalnej wersji językowej). Prawie pełną salę widowiskową w KDK zaczął gromadzić Salon Poezji Anny Dymnej; na jego scenie poezję B. Schulza, J. Tuwima, A. Osieckiej i J. Przybory, K.K. Baczyńskiego, M. Białoszewskiego, K. Wierzyńskiego prezentowali Andrzej Seweryn (gospodarz salonu), Anna Polony, Zbigniew Zamachowski, Joanna Trzepiecińska i Olgierd Łukaszewicz. Obok „światowych” form teatralnych dobrze dają sobie radę te całkiem lokalne i amatorskie. Scena Amatora Teatru „Feniks” co dwa miesiące organizuje spektakle promujące teatrzyki szkolne działające w całym regionie konińskim. Za każdym razem wydarzeniem jest premierowy spektakl grupy teatralnej „Waliza”, złożonej z młodzieży szkół średnich zdobywającej szlify artystyczne w KDK.
Nawyków obcowania ze sztuką, tym razem filmową, nabywało w minionym roku około 5 tysięcy widzów Konińskiej Akademii Filmowej. Wśród nich byli członkowie Amatorskiego Klubu Filmowego „Muza”, uczestniczący w warsztatach filmowych i tworzących obrazy filmowe pod okiem doświadczonych realizatorów KDK oraz aktywnie współuczestniczący w organizacji już 23. Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych „Debiuty”.
By obraz dopełnić, trzeba wymienić dziecięce i młodzieżowe grupy plastyczne, taneczne (Body&Soul, From The Top, Fuks) i wokalne działające w KDK; zespoły muzyczne, m.in. Agharta, Konin Band Orchestra, Ad Libitum i Koniński Kameralny Zespół Akordeonistów; zespoły folklorystyczne – Zespół Pieśni i Tańca Konin (z zespołem wokalnym i kapelą); zespół wokalny (seniorów) „Fantazja”. Do tego wystawy gobelinów, fotografii, malarskie, występy kabaretowe (Grupa MoCarta, Marcin Daniec).
Fot Marcin Oliński
Koniński Dom Kult..
Koncert ,,Z miło..
Przegląd DEBIUTY ..
Przegląd Polskich..
Na początku grudn..