CzęściÄ… wydarzeÅ„ poÅ›wiÄ™conych rocznicy Powstania Warszawskiego w Koninie staÅ‚ siÄ™ niezwykÅ‚y koncert. 1 sierpnia na placu NiepodlegÅ‚oÅ›ci zabrzmiaÅ‚y utwory wykonane przez 11 mÅ‚odych utalentowanych wokalistek, które wzięły udziaÅ‚ w projektach muzycznych Maleo Reggae Rockers – „Panny Morowe” i „Panny WyklÄ™te”. Ostatniemu z nich patronowaÅ‚a sanitariuszka Armii Krajowej – Danuta Siedzikówna, pseudonim „Inka”, skazana przez wÅ‚adze stalinowskie na Å›mierć w sfaÅ‚szowanym procesie. Dziewczyna nieugiÄ™ta, wierna swoim ideaÅ‚om i zÅ‚ożonej przysiÄ™dze, staÅ‚a siÄ™ postaciÄ…, wokóÅ‚ której osnuty zostaÅ‚ pomysÅ‚ na tÄ™ pÅ‚ytÄ™.
Coraz częściej pisze siÄ™ i mówi o Powstaniu Warszawskim, prezentujÄ…c je w różnych ujÄ™ciach. NajczÄ™stsze pytanie dotyczy tego, czy byÅ‚o ono klÄ™skÄ… czy zwyciÄ™stwem. Te rozważania zostawmy badaczom, historykom i powstaÅ„com, którzy je przeżyli i żyjÄ… szczęśliwie do dziÅ›, mogÄ…c dzielić siÄ™ z nami swoim doÅ›wiadczeniem. Coraz częściej do rozważaÅ„ o powstaniu przyÅ‚Ä…czajÄ… siÄ™ również artyÅ›ci, którzy opisujÄ… je jÄ™zykiem filmu, dźwiÄ™ku, obrazu. Ten przekaz, bardzo nowoczesny w wyrazie to nie tylko emocje. To również kod, który trafia do mÅ‚odych ludzi w sposób, który jest dla nich przystÄ™pny.
Tym tropem idzie konsekwentnie Dariusz Malejonek, który od lat krzewi „patriotyzm czynny caÅ‚Ä… dobÄ™”. Do udziaÅ‚u w swoich projektach zaprasza artystki, których autorskie teksty oprawia dźwiÄ™kami. „Idziemy w noc”, „Rota wersja XXI wieku”, „List do generaÅ‚a”, „Za wolność”, „Poranek”, „Spacer po cienkiej linie” w wykonaniu Mariki, Haliny Mlynkowej, Lilu, Mony, Pauliny Przybysz, Marceliny trafiajÄ… nie tylko do serca. Dla ludzi, którym wojna i Powstanie Warszawskie wydajÄ… siÄ™ obcÄ… galaktykÄ…, mogÄ… stanowić poczÄ…tek historycznych poszukiwaÅ„. Dariusz Malejonek nie unika nowoczesnych brzmieÅ„, niektóre teksty sÄ… rapowane. W tej postaci przekazuje wÄ…tki powstaÅ„cze mÅ‚odym ludziom, czyniÄ…c je zrozumiaÅ‚ymi. Za pielÄ™gnowanie pamiÄ™ci o najnowszej historii i wkÅ‚ad w rozwój kultury polskiej dwa dni przed koncertem w Koninie zostaÅ‚ uhonorowany przez Prezydenta RP ZÅ‚otym Krzyżem ZasÅ‚ugi. TÄ™ wiadomość ogÅ‚osiÅ‚a w finale Halina Mlynkova, dziÄ™kujÄ…c Malejonkowi za te pÅ‚yty. Oba projekty muzyczne zostaÅ‚y zrealizowane na zamówienie Fundacji NiepodlegÅ‚oÅ›ci. Poza wymienionymi już artystkami zaÅ›piewaÅ‚y na nich również Anita Lipnicka z Johnem Porterem czy Kasia Kowalska.
KoniÅ„ski koncert poprzedziÅ‚a o 17.00 chwila ciszy, po której zawyÅ‚y syreny. Wspólnie z innymi zatrzymali siÄ™ na ten moment muzycy i technicy, próbujÄ…cy do wystÄ™pu na scenie przed KoniÅ„skim Domem Kultury. Tuż po zakoÅ„czeniu Salonu Poezji Anny Dymnej widzowie przenieÅ›li siÄ™ na skwer. O 20.00 przywitaÅ‚a ich Etiuda rewolucyjna Fryderyka Chopina w wykonaniu muzyków z Maleo Reggae Rockers. Na placu przed KDK-iem zebraÅ‚o siÄ™ prawie 2 tysiÄ…ce osób. Byli to widzowie nieprzypadkowi. Tacy, którzy bardzo dobrze znajÄ… oba projekty, ci zafascynowani historiÄ… Å»oÅ‚nierzy WyklÄ™tych, czasami okupacji czy Powstaniem Warszawskim, biegacze, którzy biorÄ… udziaÅ‚ w sportowej rywalizacji zadedykowanej wspomnianym Å»oÅ‚nierzom oraz widzowie i sÅ‚uchacze, którzy specjalnie na ten koncert przybyli z Poznania czy Kalisza. UnowoczeÅ›niona przez Lilu „Rota” Marii Konopnickiej, dramatyczny list córki, żony i matki byÅ‚ego, wyklÄ™tego teraz żoÅ‚nierza w wykonaniu Mlynkovej, poranek zakochanej dziewczyny, która w powstaniu traci narzeczonego Przybyszówny – daÅ‚y perspektywÄ™ tego zrywu innÄ… niż dotychczas. Widziany oczami kobiet, sÅ‚yszany dziÄ™ki gÅ‚osom utalentowanych i Å›wietnie Å›piewajÄ…cych wokalistek – zyskaÅ‚ perspektywÄ™ kobiecÄ… i bardziej ludzkÄ….
Koncert „Panny WyklÄ™te” zakoÅ„czyÅ‚o ÅšwiatÅ‚o PamiÄ™ci, które rozbÅ‚ysÅ‚o nad placem NiepodlegÅ‚oÅ›ci. Patronowali mu prezydent Konina – Józef Nowicki i Muzeum Powstania Warszawskiego.
Fot. Marcin Oliński
Koniński Dom Kult..
Koncert ,,Z miÅ‚oÅ..
PrzeglÄ…d DEBIUTY ..
PrzeglÄ…d Polskich..
Na poczÄ…tku grudn..