Na ekranie łopotała niebiesko-żółta flaga. Olena Leonenko ocierała dyskretnie łzy, oglądając apel młodych z Majdanu. Ukraińcy chcą być wolni. Za chwilę zostaną odcięci od świata. „Powiedzcie o tym, co się tu dzieje swoim bliskim i rządom”. Ostatni Salon Poezji, 22 marca, został poświęcony walczącej o niepodległość Ukrainie. Wiersze tamtejszych poetów czytali wspomniana Olena Leonenko i Leszek Teleszyński.
Leonenko była także Muzycznym Aniołem tego Salonu, wiersze ukraińskich poetów były przeplatane zaśpiewami, które wykonała w ojczystym języku. Artystka mieszkająca na stałe w Polsce od 1990 roku, jest związana z teatrami warszawskimi. Wspólnie z Leszkiem Teleszyńskim, niezapomnianym odtwórcą roli Bogusława Radziwiłła z „Potopu” Jerzego Hoffmana czytała utwory w nie publikowanych jeszcze tłumaczeniach Adama Pomorskiego ukraińskich poetów. W repertuarze Salonu Poezji znalazły się poezje Mykoły Riabczuka, Serhija Żadana, Jurija Andruchowycza, Wołodymyra Cybulko, Jewhena Brusłynowskiego, Wasyla Stusa, Wasyla Hołoborod’ko, fragmenty prozy Hryhoryja Czubaja: Mówię z goryczą: ten świat to teatr marionetek. I być może, to co najważniejsze – to zostać w nim sobą, od pierwszych dni swoich i do ostatnich nie być ani aktorem ani suflerem, ani pacynką na obłudnych palcach, a tylko sobą każdej godziny, a tylko sobą każdej minuty, z twarzą otwartą warto iść na śmierć… („Teatr marionetek”).W filmowych zdjęciach, które uświetniły ukraińskie wydanie Salonu znalazła się również popularna piosenka Pharella Williamsa „Happy”, do której artyści z Kijowa nakręcili własne zdjęcia. „Kiev is also happy” był kolejnym dowodem na to, że duch w ukraińskim narodzie nie ginie.
Jak powiedziała koordynatorka Salonów Poezji w Koninie, Katarzyna Kubacka, było to wydanie inicjujące nowy cykl – „Temat w Centrum”. Będą mu towarzyszyły spotkania, projekcje poruszające istotne zagadnienia dotyczące polityki, społeczeństwa, wolności, demokracji i solidarności. Już 26 marca br. o 18.00 odbędzie się pokaz filmu „Żywie Biełaruś”, opowiadającego historię muzyka zbuntowanego przeciw reżimowi Łukaszenki. Osoby, które zakupiły bilet na ostatni Salon Poezji mogą skorzystać z tego seansu bezpłatnie.
Obowiązki gospodarza Salonu pełnił honorowo koniński aktor, Szymon Pawlicki. Ostatnie wydanie projektu tłumaczyła na język migowy Karina Akseńczuk.
Fot. Zdzisław Siwik
Koniński Dom Kult..
Koncert ,,Z miło..
Przegląd DEBIUTY ..
Przegląd Polskich..
Na początku grudn..