Na ekranie łopotała niebiesko-żółta flaga. Olena Leonenko ocierała dyskretnie łzy, oglądając apel młodych z Majdanu. Ukraińcy chcą być wolni. Za chwilę zostaną odcięci od świata. „Powiedzcie o tym, co się tu dzieje swoim bliskim i rządom”. Ostatni Salon Poezji, 22 marca, został poświęcony walczącej o niepodległość Ukrainie. Wiersze tamtejszych poetów czytali wspomniana Olena Leonenko i Leszek Teleszyński.

Leonenko była także Muzycznym Aniołem tego Salonu, wiersze ukraińskich poetów były przeplatane zaśpiewami, które wykonała w ojczystym języku. Artystka mieszkająca na stałe w Polsce od 1990 roku, jest związana z teatrami warszawskimi. Wspólnie z Leszkiem Teleszyńskim, niezapomnianym odtwórcą roli Bogusława Radziwiłła z „Potopu” Jerzego Hoffmana czytała utwory w nie publikowanych jeszcze tłumaczeniach Adama Pomorskiego ukraińskich poetów. W repertuarze Salonu Poezji znalazły się poezje Mykoły Riabczuka, Serhija Żadana, Jurija Andruchowycza, Wołodymyra Cybulko, Jewhena Brusłynowskiego, Wasyla Stusa, Wasyla Hołoborod’ko, fragmenty prozy Hryhoryja Czubaja: Mówię z goryczą: ten świat to teatr marionetek. I być może, to co najważniejsze – to zostać w nim sobą, od pierwszych dni swoich i do ostatnich nie być ani aktorem ani suflerem, ani pacynką na obłudnych palcach, a tylko sobą każdej godziny, a tylko sobą każdej minuty, z twarzą otwartą warto iść na śmierć… („Teatr marionetek”).W filmowych zdjęciach, które uświetniły ukraińskie wydanie Salonu znalazła się również popularna piosenka Pharella Williamsa „Happy”, do której artyści z Kijowa nakręcili własne zdjęcia. „Kiev is also happy” był kolejnym dowodem na to, że duch w ukraińskim narodzie nie ginie.

Jak powiedziała koordynatorka Salonów Poezji w Koninie, Katarzyna Kubacka, było to wydanie inicjujące nowy cykl – „Temat w Centrum”. Będą mu towarzyszyły spotkania, projekcje poruszające istotne zagadnienia dotyczące polityki, społeczeństwa, wolności, demokracji i solidarności. Już 26 marca br. o 18.00 odbędzie się pokaz filmu „Żywie Biełaruś”, opowiadającego historię muzyka zbuntowanego przeciw reżimowi Łukaszenki. Osoby, które zakupiły bilet na ostatni Salon Poezji mogą skorzystać z tego seansu bezpłatnie.

Obowiązki gospodarza Salonu pełnił honorowo koniński aktor, Szymon Pawlicki. Ostatnie wydanie projektu tłumaczyła na język migowy Karina Akseńczuk.


Fot. Zdzisław Siwik
 
 

REKLAMA:

Zapowiedzi

Partnerzy KDK