– To dziecko jest utalentowane, pracowite i skromne – podkreśla Jan Szkalski, nauczyciel Marty Pocztowskiej, uczennicy Państwowej Szkoły Muzycznej I i II Stopnia w Koninie. Martusia uczęszcza do niej od 6 lat i od początku ćwiczy grę na skrzypcach. Mimo tak młodego wieku ma w tej dziedzinie sporo sukcesów. Podczas inauguracji roku kulturalnego 2013/2014 odbędzie się kwesta na jej rzecz (20 września br.). Za zebrane pieniądze zostanie dla niej zakupiony nowy instrument.
Marta Pocztowska jest uczestniczką Mistrzowskich Warsztatów Orkiestrowych, zorganizowanych przez Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach (17-24 marca 2013), gdzie została zaproszona jako jedna z laureatów tegorocznej edycji ogólnopolskich przesłuchań uczniów klas skrzypiec, wiolonczeli i kontrabasów szkół muzycznych I stopnia, organizowanych co dwa lata przez Centrum Edukacji Artystycznej. Stworzona w ten sposób orkiestra została nazwana przez organizatorów Lusławicką Orkiestrą Talentów (LOT). Trzy próby każdego dnia trwały blisko pięć godzin. Dzieci wspierane przez wybitnych fachowców (Piotr Tarcholik – skrzypce, Kinga Tomaszewska – skrzypce, Małgorzata Staszewska – skrzypce, Łukasz Frant – wiolonczela, Jan Kotula – kontrabas), a prowadzone przez dyrygenta, Monikę Bachowską pracowały nad opanowaniem utworów H. Berlioza, E. Elgara, H. M. Góreckiego, K. Pendereckiego i J. F. Telemanna. Wyjątkowym wydarzeniem dla młodych ludzi było spotkanie z Krzysztofem Pendereckim, który był honorowym patronem warsztatów.
Ich owocem stały się dwa koncerty. Pierwszy – połączony z wręczeniem dyplomów, podpisanych m.in. przez samego Krzysztofa Pendereckiego wszystkim członkom Lusławickiej Orkiestry Talentów, odbył się w sali koncertowej Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego (23 marca br.) Drugi – w Muzeum Narodowym w krakowskich Sukiennicach.
Warsztaty w Lusławicach były pierwszym etapem projektu, który będzie trwał dwa lata (do momentu ukończenia edukacji w szkołach muzycznych I stopnia wszystkich objętych tym projektem). Następne spotkanie warsztatowe odbyło się już pod koniec maja, a zwieńczeniem jego był koncert podczas uroczystej inauguracji działalności Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Warto dodać, że w jego otwarciu wzięła udział m.in. światowej sławy skrzypaczka – Anne Sophie Mutter.
foto 1 i 2: Mirosław Jurgielewicz
Marta Pocztowska jest również laureatką prestiżowych konkursów regionalnych i ogólnopolskich, między innymi:
2010
II nagroda w XX Wielkopolskim Konkursie Wykonawczym w Poznaniu
I nagroda w I Włocławskich Spotkaniach Skrzypcowych
2011
II nagroda w III Międzywojewódzkim Konkursie Wykonawczym Polskiej Miniatury Instrumentalnej w Kutnie
III nagroda w II Włocławskich Spotkaniach Skrzypcowych
IV nagroda w XXI Wielkopolskim Konkursie Wykonawczym w Poznaniu
2012
I nagroda w III Włocławskich Spotkaniach Skrzypcowych
II nagroda w XXII Wielkopolskim Konkursie Wykonawczym w Poznaniu
Awans do finału Makroregionalnych Przesłuchań Centrum Edukacji Artystycznej w Lesznie
2013
II miejsce w Ogólnopolskich Przesłuchaniach CEA w Warszawie
II nagroda w IV Włocławskich Spotkaniach Skrzypcowych
V nagroda w XXIII Wielkopolskim Konkursie Wykonawczym w Poznaniu.
Rzadką okazję słuchania gry Marty Pocztowskiej mieli niedawno mieszkańcy Konina. Młoda skrzypaczka wystąpiła przed Januszem Wawrowskim i Jose Gallardo, którzy w Ratuszu miejskim zagrali utwory z premierowej płyty opublikowanej przez EMI Classic „Aurora”. Marcie akompaniował wówczas na fortepianie jej nauczyciel, Jan Szkalski. Przypomnijmy, że ta utalentowana instrumentalistka uczęszcza do VI klasy cyklu sześcioletniego PSM.
Kwestę na rzecz wybitnie uzdolnionej Dziewczynki będzie prowadzić Konińska Fundacja Kultury (w hallu Centrum Wykładowo-Dydaktycznego PWSZ w Morzysławiu, przed koncertem inauguracyjnym, 20 września br. od godz. 17.30). Za zebrane pieniądze zostaną dla niej zakupione nowe skrzypce.
Koniński Dom Kult..
Koncert ,,Z miło..
Przegląd DEBIUTY ..
Przegląd Polskich..
Na początku grudn..