NiespodziankÄ… muzycznÄ… dla uczestników wydarzenia rozpoczÄ…Å‚ siÄ™ 5. KoniÅ„ski Piknik Patriotyczny. Pieśń wojskowÄ… z 1914 napisanÄ… przez Feliksa Gwiżdża ,,Przybyli uÅ‚ani pod okienko” wykonaÅ‚a Orkiestra DÄ™ta Quantum z RychwaÅ‚a.

 
Jednak nie tyko uÅ‚ani przybyli na koniÅ„skie bÅ‚onia, by wziąć udziaÅ‚ w Pikniku. Swoje umiejÄ™tnoÅ›ci, sprzÄ™t bojowy oraz stroje zaprezentowali: Szwadron Kawalerii Ziemi KoniÅ„skiej, 15 PuÅ‚k UÅ‚anów, kaskaderzy Apolinarski Gropu, 10 PuÅ‚k Dragonów I Dywizji Pancernej, Bateria Motorowa Artylerii Przeciwlotniczej, Jednostka Strzelecka 4057 a także Grupy Rekonstrukcji Historycznej z II Liceum w Koninie, GRH Karbala i LOK. Do Konina przyjechali także żoÅ‚nierze z 33 Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu oraz stacjonujÄ…ca tam amerykaÅ„ska brygada 173rd Airborne Brigade Combat Team. Pokaz uÅ›wietniÅ‚y klasy mundurowe z ZespoÅ‚ów SzkóÅ‚ CKU oraz MikoÅ‚aj Kopernika w Koninie. 
 
NajwiÄ™kszÄ… niespodziankÄ… pikniku byÅ‚ czoÅ‚g T-34-85M, jedna z najsÅ‚ynniejszych konstrukcji II wojny Å›wiatowej. Model, który obejrzeli koninianie to sÅ‚ynny RUDY 102 z filmu ,,Czterej pancerni i pies”.
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyÅ‚o siÄ™ również stoisko Muzeum Broni Pancernej z Poznania, na którym można byÅ‚o podziwiać replikÄ™ samochodu pancernego Austin-PutiÅ‚ow, którego bolszewicy używali podczas wojny przeciwko Polsce.
To najnowsze nabytki Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu. ZbudowaÅ‚ go Waldemar BanaszyÅ„ski z Wolsztyna, w ostatnim zaÅ› czasie należaÅ‚ do zbiorów piotrkowskiego kolekcjonera Artura Sobieraja. OryginalnÄ… maszynÄ™ w czasie I wojny Å›wiatowej skonstruowali inżynierowie z Rosji. Wzorowali siÄ™ na Brytyjczykach – stÄ…d dwuczÅ‚onowa nazwa. PutiÅ‚ow mógÅ‚ poruszać siÄ™ z prÄ™dkoÅ›ciÄ… 50 km/h i byÅ‚ uzbrojony w dwa karabiny Maksim. Jego zaÅ‚ogÄ™ tworzyÅ‚o piÄ™ciu żoÅ‚nierzy. W carskiej armii takich pojazdów byÅ‚o blisko 200. Potem zostaÅ‚y przejÄ™te przez bolszewików, którzy część z nich rzucili do walk z wojskiem polskim. I wÅ‚aÅ›nie taki PutiÅ‚ow zostaÅ‚ zdobyty przez żoÅ‚nierzy 55 PuÅ‚ku Piechoty. A ponieważ jednostka pochodziÅ‚a z Wielkopolski, samochód otrzymaÅ‚ nazwÄ™ „PoznaÅ„czyk”.
 
Serca publicznoÅ›ci podbili także kaskaderzy z grupy Apolinarskiego. Na szczególne oklaski zasÅ‚użyÅ‚ PaweÅ‚ Apolinarski, zaÅ‚ożyciel grupy, który specjalnie dla koninian zaprezentowaÅ‚ pokaz jazdy konnej pÅ‚onÄ…cego jeźdźca.  – Pokazy takie wykonujemy tylko na specjalne zamówienie np. filmowców. W Koninie czujemy siÄ™ jednak tak doskonale, że mieszkaÅ„com waszego miasta pokaz ten po prostu siÄ™ należaÅ‚ – mówiÅ‚ PaweÅ‚ Apolinarski.
 
5. KoniÅ„ski Piknik Patriotyczny otworzyÅ‚ tradycyjnie Józef Nowicki, prezydent Konina. Otwarciu towarzyszyÅ‚ wystrzaÅ‚ z haubicy. Przypomnijmy, że celem nadrzÄ™dnym pikniku jest ksztaÅ‚towanie i utrwalanie postaw patriotycznych, przede wszystkim wÅ›ród mÅ‚odych mieszkaÅ„ców Konina. Tegorocznemu wydarzeniu towarzyszyÅ‚o hasÅ‚o ,,Drogi do WolnoÅ›ci’’. Piknik jest bowiem fragmentem caÅ‚orocznego projektu ,,Konin dla NiepodlegÅ‚ej’’, któremu patronuje prezydent Konina.
 
Nie zabrakÅ‚o także atrakcji dla najmÅ‚odszych, dla których przygotowano strzelnicÄ™ historycznÄ… oraz park rozrywki.
 
W imieniu organizatorów Pikniku: Miasta Konin i KoniÅ„skiego Domu Kultury dziÄ™kujemy wszystkim instytucjom, firmom, sÅ‚użbÄ… porzÄ…dkowym i osobom prywatnym, które pomogÅ‚y nam w realizacji tego przedsiÄ™wziÄ™cia.

REKLAMA:

Zapowiedzi

Partnerzy KDK